Otwarcie Ośrodka Wsparcia i Testów w Sosnowcu

W letniej scenerii w Amfiteatrze Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu, 23 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w woj. śląskim Ośrodka Wsparcia i Testów dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, szkół i fundacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wicemarszałek woj. śląskiego Izabela Domogała – podziękowała osobom, które wymyśliły zaprojektowały, zrealizowały projekt na terenie woj. śląskiego.

Michał Zastrzeżyński, pierwszy zastępca prezydenta Sosnowca podkreślił znaczenie współpracy strony rządowej, samorządowej, gminnej w tworzeniu Ośrodka, który będzie pomagał osobom, potrzebującym wsparcia psychicznego, ale też materialnego. W Ośrodku będzie można korzystać ze sprzętu, ułatwiającego codzienne życie.

Z kolei Jan Wroński, dyrektor śląskiego oddziału PFRON, zaznaczył, że województwo śląskie otrzymuje najwięcej środków z puli PFRON. Do budżetu marszałkowskiego wpłynęło w tym roku ok. 28 mln zł, a do powiatów ponad 130 mln. To są znaczne środki z przeznaczeniem na różne  programy, tym na projekty realizujące potrzeby wsparcia i doradztwa osób z niepełnosprawnością. Dyrektor podziękował samorządowi Sosnowca za aktywną działalność, życząc aby to dzieło przynosiło korzyści przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnwością.

Mirosław Izdebski, dyrektor Departamentu ds. Polityki Regionalnej PFRON, poinformował, że jeszcze w roku ubiegłym uczestniczył w pracach, które tę idee przekuwały na operacyjne dokumenty, czyli koncepcje, regulaminy itp. i nie przypusczał, że tak szybko będzie uczestniczyć w otwarciu jednego z ośrodków.

OWIT jest to przejaw szerszego otwarcia się Funduszu na bezpośrednie relacje z osobami z niepełnosprawnością. – Chcemy się także otwierać szerzej, nie tylko pośrednio poprzez finansowanie tego typu przedsięwzięć, ale także bezpośrednio na relacje osób z niepełnosprawnościami, z otoczeniem, z organizacjami pozarządowymi, temu służą także Ośrodki Wsparcia i Testów, gdzie można zapoznać się z nowymi technologiami wspomagającymi, a także dostosować je optymalnie do swoich potrzeb – podkreślił dyrektor Izdebski.

Elżbieta Krasoń z Oddziału Śląskiego PFRON omówiła prezentację pt. „CIDON -nowa perspektywa dla osób z niepełnosprawnościami”, a Maria Flanczewska-Wolny, kierownik OWIT przybliżyła jego główne cele i kierunki działań.

Ośrodki Wsparcia i Testów (OWIT) uruchamiane są w każdym województwie w ramach programu PFRON pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”. OWIT w Sosnowcu został utworzony dzięki środkom z Funduszu w wysokości 1,5 mln zł .

Zadaniem OWiT jest prezentowanie korzyści wynikających ze stosowania technologii asystujących w takich obszarach jak: komunikowanie się, dostęp do informacji, nauka, praca, rozwijanie hobby, zwiększenie aktywności życiowej, samodzielności i zaradności osobistej oraz dbałości o zdrowie.

Ośrodek zajmuje się prowadzeniem wstępnego instruktażu oraz wskazywaniem potencjału wykorzystania technologii asystujących w życiu codziennym oraz oferuje pomoc osobom z niepełnosprawnością w wyszukiwaniu stosownych szkoleń w tym zakresie. Ośrodek umożliwia również wypożyczanie technologii asystujących (sprzętu, urządzeń i oprogramowania) w celu ich testowania przez osoby z niepełnosprawnościami. W pierwszej kolejności oferta ośrodka kierowana jest przede wszystkim do osób z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu i kończyn górnych.

Ośrodek proponuje zainteresowanym:

– technologie asystujące uniwersalne dla wszystkich rodzajów niepełnosprawności, takie jak: laptopy, tablety, smartfony;

– technologie asystujące dla osób głuchych, słabosłyszących − pętle indukcyjne przenośne, systemy FM, programy do komunikacji alternatywnej;

– technologie asystujące dla osób niewidomych, słabowidzących i głuchoniewidomych − smartfony z fizycznymi przyciskami, oprogramowanie powiększająco-udźwiękowiające, przenośne powiększalniki, specjalistyczne lupy powiększające, notatniki brajlowskie;

– technologie asystujące dla osób z niepełnosprawnością kończyn górnych − przełączniki bezprzewodowe i interfejsy Switch, specjalistyczne klawiatury OrbiTouch.

Wszystkie usługi świadczone przez Ośrodek są bezpłatne.

Krzysztof Wostal z Fundacji Transgresja w Katowicach, podsumował, że jest to ważna uroczystość dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla urzędników ze szczebla powiatowego, bo wciąż w powiatach pokutuje takie myślenie, że „to jest za drogie, to się niepełnosprawnemu nie przyda, a po co osobie niepełnosprawnej ten wózek, a nie inny”. Należy pamiętać, że dla osób z niepełnosprawnościami, sprzęt o który wnioskują to jest ten, który jest im niezbędny, aby mogli być aktywni.

– Dobrze że w Sosnowcu jest takie miejsce gdzie będzie można sprzęt zobaczyć, zapoznać się z nim, gdzie będzie można skonsultować. Gratuluję tej inicjatywy i bardzo serdecznie za nią dziękuję – zakończył.

Po części oficjalnej nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i po krótkich przemówieniach zaproszonych gości rozpoczęło się świętowanie w plenerze.

Na estradzie Amfiteatru Muszelka działo się wiele, były m.in. występy artystyczne uczniów ZSS nr 4 w Sosnowcu, pokaz karate, występ uczestników WTZ Bądź z nami w Będzinie i WTZ Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział miejski w Sosnowcu, występ zespołu Armata Band  i pokaz tańca nowoczesnego.

Wydarzeniom artystycznym towarzyszyły pokazy i warsztaty.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Mikołowa zaprezentowała, jak sprawnie pokonywać bariery na wózku inwalidzkim, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych w Labiryncie w Chorzowie zaprosiło do gry w showdawn, a Stowarzyszenie Forum Razem z Zabrza zorganizowało warsztaty kreatywne. Zaprezentowała się także Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym w Chorzowie i Fundacja Transgresja w Katowicach.

Swoje stoiska informacyjne miały także Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Oddział ZUS w Sosnowcu, Oddział Śląski PFRON.

W trakcie tego wydarzenia można było także skorzystać z porad i konsultacji z pracownikami Ośrodka Wsparcia i Testów, który na co dzień funkcjonuje w amfiteatrze w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Jolanta Kołacz

Data publikacji: 27.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również