Otyłość wiąże się z gorszą plastycznością mózgu

Mózgi osób z otyłością gorzej dostosowują się do zmian. Z tego powodu takie wolniej będą wracać do zdrowia po udarze czy urazie mózgu, wolniej też będą uczyły się nowych rzeczy – twierdzą naukowcy.

Specjaliści z Univeristy of Southern Australia i Deakin University przeprowadzili, jak twierdzą, pierwsze badanie sprawdzające związek między masą ciała a plastycznością mózgu. Taka plastyczność oznacza zdolność mózgu do przystosowywania się do różnych sytuacji – np. nauki nowych umiejętności, czy powrotu do zdrowia po uszkodzeniu.

W badaniu opisanym na łamach pisma „Brain Sciences” naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów z użyciem przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. W technice tej pole magnetyczne powoduje zauważalną reakcję mózgu. W eksperymencie wzięło udział 15 otyłych ochotników w wieku od 18 do 60 lat oraz 15 osób z normalną wagą.

Okazało się, że mózgi uczestników z otyłością reagowały na pole magnetyczne wyraźnie słabiej.

– Otyłość powiązano już z mnóstwem szkodliwych skutków zdrowotnych, w tym podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych i demencji – zwraca uwagę autor badania dr Brenton Hordacre. – Po raz pierwszy odkryliśmy, że otyłość wiąże się z pogorszeniem funkcji mózgu, co oznacza kolejne powody do zajęcia się epidemią otyłości – dodaje.

Według wskaźnika masy ciała (BMI) otyłość zaczyna się po przekroczeniu wartości 29,9. W przedziale od 25 do 29,9 mówi się o nadwadze.

– Coraz więcej osób cierpi na otyłość – 650 mln ludzi według Światowej Organizacji Zdrowia. Niesie ona nie tylko konsekwencje zdrowotne, ale stanowi także poważne obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowia na świecie – podkreśla naukowiec.

– Nasze nowe wyniki sugerują, że utrata wagi jest szczególnie ważna dla zdrowego starzenia się mózgu czy powrotu do zdrowia ludzi, którzy przeszli udar czy urazy. W tych przypadkach podstawą zdrowienia jest proces uczenia się – wyjaśnia badacz.

Tymczasem np. w Australii udar to trzecia najczęstsza przyczyna niesprawności, upośledza mowę, zdolności poznawcze i pamięć.

Rocznie, na świecie 15 mln ludzi doznaje udaru, z których jedna trzecia umiera – alarmują naukowcy. (PAP)

mat/ ekr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 25.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również