Pacjent nie musi płacić za korzystanie w szpitalu z telewizora czy czajnika – orzekł NSA

Pacjent nie musi płacić za korzystanie w szpitalu z telewizora czy czajnika – orzekł NSA

Szpital nie ma prawa pobierać od pacjentów dodatkowych opłat za korzystanie z takiego wyposażenia jak telewizor, czajnik czy szafa - uznał Naczelny Sąd Administracyjny, przyznając rację rzecznikowi praw pacjenta.

Sprawa zaczęła się od tego, że na oddziale rehabilitacyjnym jednego ze szpitali na Pomorzu pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki. Chodziło o szafy, telewizory oraz czajniki.

Jak napisała „Rzeczpospolita”, zgodnie z cennikiem opłaty za używanie telewizora i szafy wynosiły po 30 zł za tydzień pobytu od osoby. Za używanie czajnika pacjenci mieli płacić natomiast 10 zł za tydzień.

Powyższe praktyki naruszały prawo pacjentów do godności. Dlatego rzecznik praw pacjenta stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom – podano w komunikacie RPP. Rzecznik poinformował, że 28 września 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził zasadność uznania przez RPP opisanych wyżej praktyk za „naruszające zbiorowe prawa pacjentów”.

Wspomniany szpital „zobowiązywał również pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce”. Również RPP uznał to za ograniczenie prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

W tej sprawie NSA również przyznał racę RPP. Sąd uznał „szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym także te przyjmowane na choroby przewlekłe”.

NSA w obu przypadkach zmienił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w lutym 2018 roku nie podzielił oceny rzecznika w tych kwestiach.

rhr/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 31.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również