Pierwszy w Polsce zabieg leczenia kamicy nerkowej u dorosłych z wykorzystaniem systemu robotycznego Avicenna

Pacjent ze skomplikowaną kamicą nerkową został poddany zabiegowi ECIRS (dostęp przez nerkę i moczowód) z użyciem systemu robotycznego Avicenna w Klinice Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

– To przełom w leczeniu kamicy nerkowej – mówi prof. Piotr Radziszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM.

Robotyka wkroczyła do urologii już na stałe. Od tego roku refundowane są operacje raka prostaty z użyciem robota Da Vinci. Teraz pracownicy Kliniki Urologii WUM mają możliwość testowania kolejnego robota jakim jest Avicenna. Pozwala on na znacznie większą precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę ureterorenoskopu  joystickami, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo zabiegu usunięcia kamieni nerkowych z użyciem lasera. Zastosowanie robota Avicenna pozwala na kruszenie nawet dużych (do 4 cm) złogów.

Pionierski zabieg wykonał zespół w składzie :
– zespół urologiczny: prof. Piotr Radziszewski, dr Tomasz Piecha, dr Michał Niemczyk.
– zespół pielęgniarski: Beata Lubiejewska-Szymaniak, Małgorzata Ryducha.
– zespół anestezjologiczny : dr Aleksandra Walczak, pielęgniarka Jolanta Forney.

Avicenna Roboflex jest pierwszym na świecie robotem stosowanym do leczenia kamicy nerkowej. Został zaprojektowany głównie z myślą o procedurze RIRS. To małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu endoskopu giętkiego oraz lasera holmowego. Użycie robota zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, umożliwia operatorowi większą precyzję i ułatwia mu pracę.  Zastosowanie robota Avicenna pozwala na kruszenie nawet dużych (do 4 cm) złogów.

Info i fot. wum.edu.pl

Data publikacji: 02.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również