Podróże kreślone wyobraźnią

Bez podziałów na lepszych i gorszych, bez barier. Nieprofesjonalni artyści z warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz domów pomocy społecznej dowiedli, że „moc w słabości się doskonali”. 16 września w Auli Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu uroczyście podsumowano etap wojewódzki XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, zorganizowanego przez PFRON. Temat brzmiał: „Podróże moich marzeń”.

Konkurs jest największym w kraju przeglądem dorobku artystycznego osób z różnymi niepełnosprawnościami – uczestników WTZ i ŚDS oraz mieszkańców DPS, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Założeniem konkursu jest promocja ich uzdolnień i twórczych możliwości, ukazanie potencjału tkwiącego w osobach z niepełnosprawnościami, a ponadto integracja środowisk osób niepełnosprawnych z różnych stron kraju.

Artyści zgłaszali swoje prace w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Wystawę prac plastycznych uczestników tegorocznej edycji konkursu na etapie regionalnym, dla mieszkańców województwa wielkopolskiego, można było oglądać do końca września w Bramie Poznania.

– Tegoroczna edycja konkursu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony środowisk osób z niepełnosprawnościami. W skali całego kraju na konkurs wpłynęły 1883 prace, a w województwie wielkopolskim – 134 prace z 41 placówek. Przez realizację konkursu pragniemy pokazać, że moc w słabości się doskonali i że właśnie od osób niepełnosprawnych możemy uczyć się przeżywania piękna i obcowania ze sztuką – mówiła Marlena Maląg, prezes Zarządu PFRON.

W uroczystości wręczenia nagród udział wzięła także prof. dr hab. Bogumiła Jung, prorektor Uniwersytetu Artystycznego, dr Tomasz Kalitko, dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku, dr Anna Skupień, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego PFRON, a ponadto wielu innych znamienitych gości, którym bliska jest tematyka aktywizacji osób z niepełnosprawnościami przez sztukę.

– Prace nadesłane na konkurs były dla nas, członków kapituły, inspiracją. Nie ma w tej sztuce utartych kanonów, po których poruszają się profesjonalni artyści. Sztuka osób niepełnosprawnych jest bardzo interesująca i jej ocenianie jest o wiele trudniejsze niż w przypadku konkursów, w których udział biorą profesjonalni artyści. Osoby z niepełnosprawnościami pokazały nam, że nie istnieją żadne granice, jeśli chodzi o wyobraźnię – podsumował dr Tomasz Kalitko.

Kapituła konkursu przyznała nagrody oraz wyróżnienia we wszystkich kategoriach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki i parasole, ufundowane przez Santander Bank Polska.

Zwycięskie prace zostały zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego. Gala finałowa odbędzie się 13 listopada w Zamku Królewskim w Warszawie. Przypomnijmy, że patronat honorowy nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Partnerami wielkopolskiej gali konkursu byli: Uniwersytet Artystyczny, Brama Poznania, Santander Bank Polska i Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń”. Patronat medialny nad galą objęli: TVP3 Poznań, Radio Poznań i miesięcznik „Filantrop Naszych Czasów”.
Tekst i fot. Karolina Kasprzak

Laureaci wielkopolskiego etapu konkursu
Kategoria malarstwo i witraż:
Miejsce I
„Nad brzegiem marzeń”, Justyna Łukaszewska z Zespołu Domów Pomocy Społecznej w Wieleniu n. Notecią
Miejsce II
„Moje Góry”, Jerzy Baś ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kuźnicy Grabowskiej
Miejsce III
„Balonem po marzenia”, Weronika Matysiak, Marcin Białek ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu
Wyróżnienie
„Wyobraźnia oknem na świat”, Cezary Kaźmierczak ze Środowiskowego Domu Samopomocy „ISKRA” w Poznaniu
„Mapa”, Przemysław Błaszczyk z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” w Poznaniu

Kategoria rysunek i grafika:
Miejsce I
„Czarodziejski Ogród”, Wojciech Maciejewski, Zbigniew Cicharski ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Skalmierzycach
Miejsce II
„Wyprawa do Chin – Wielki Mur Chiński”, Patrycja Kostańska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kościanie
Miejsce III
„Wakacje balonem z Pippi”, Władysław Zieliński ze Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR w Turku
Wyróżnienie
„Kosmiczna wyprawa”, Weronika Szulc z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Roktar” w Baranowie

Kategoria tkanina i aplikacja:
Miejsce I
„Balonem przez sny i marzenia”, Jadwiga Hoska z Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu
Miejsce II
„Rajski Ogród”, Marzena Stasiak ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Odolanowie
Miejsce III
„Jeszcze wyżej, jeszcze dalej”, Małgorzata Weber ze Stowarzyszenia na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SINTUR w Turku

Kategoria rzeźba kameralna i płaskorzeźba:
Miejsce I
„Nasza piękna Wielkopolska”, Przemysław Antkowiak, Daniel Kortyla z Warsztatu Terapii Zajęciowej W Dusznikach
Miejsce II
„Wiem, co jem”, Jarema Winter z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach
Miejsce III
„Podróż do gwiazd”, Mieczysław Janiak ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Młodzianowie

Kategoria fotografia:
Miejsce I
„Gdziekolwiek”, Katarzyna Bartkowiak, Maciej Przydryga z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wlkp.
Miejsce II
„Podróż za jeden uśmiech”, Andrzej Kowalczyk z Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie
Miejsce III
„Niebiańska podróż wśród trzcin”, Agnieszka Pieprzyk z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dusznikach
Data publikacji: 25.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również