Podziemny jubileusz

W nietypowym miejscu Fundacja Szansa dla Niewidomych Oddział Śląski obchodziła Dzień Białej Laski i XX-lecie swego istnienia. Uroczystość pod patronatem honorowym prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik odbyła się 12 października na poziomie 320 m pod ziemią, w kopalni Guido. Jest to jedna z czterech kopalń w Europie, która otwarta jest dla turystów. W komorach kopalni powstały sale, w której odbywają się konferencje, koncerty, a nawet śluby. Historię kopalni przybliżył Dariusz Walerjański, jej przedstawiciel*.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania działalności Fundacji. Ilona Nawankiewicz z placówki w Opolu przybliżyła obecnym historię i zakres działania tej organizacji, która powstała w styczniu 1992 r. pod nazwą Unia Pomocy Niepełnosprawnym Szansa. Od początku istnienia i założyciele i pracownicy Fundacji stawili sobie za cel pomoc osobom niedowidzącym i niewidomym. Na początku działała tylko w Warszawie, po dwunastu latach pojawiła się potrzeba utworzenia oddziałów terenowych. Obecnie jest 16 Tyflopunktów, punkt w Katowicach jest jednym z najmłodszych – działa od marca br. W oddziałach jest realizowanych szereg projektów, m.in. z zakresu rehabilitacji podstawowej, prowadzenia działalności gospodarczej. Wydawane są publikacje w brajlu i techniką wypukłą. m.in. przewodnik „Dotknij Wrocławia”, atlas „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce”, czy „Smaki na koniuszkach palców”.

Działalność oddziału śląskiego przybliżyła Karolina Sura. Głównym projektem realizowanym przez Tyflopunkt w Katowicach jest ogólnopolski projekt „Tyflopunkty gwarancją samodzielności osób z dysfunkcją wzroku”. Obejmuje on cykliczne porady tyflospecjalistów, doradcy zawodowego, psychologa, instruktora rehabilitacji i specjalisty w zakresie sprzętu specjalistycznego. Organizowane są pokazy nowoczesnych rozwiązań w urzędach i instytucjach, a także aktywne spotkania integracyjne, np. strzelanie, zajęcia na ściance wspinaczkowej.

XX-lecie Fundacji było okazją do wręczenia wyróżnień jej przyjaciołom. Otrzymali je: Jan Zieliński – pełnomocnik Urzędu Marszałkowskiego ds. osób niepełnosprawnych, Grzegorz Draga – prezes koła PZN w Siemianowicach Śląskich, Krzysztof Marciniak – pełnomocnik miasta Mysłowice ds. osób niepełnosprawnych, prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik.
Wyróżnione osoby automatycznie wezmą udział w organizowanym przez Fundację ogólnopolskim konkursie Idol. Uroczyste rozstrzygnięcie nastąpi podczas jubileuszowej dziesiątej edycji konferencji Reha for the Blind 6-7 grudnia br. Nagrody Idola będą przyznane w 5 kategoriach: Idol środowiska, przedstawiciel mediów, Idol urzędnik, placówka oświatowa i firma.

Dagmara Cichos przedstawicielka firmy ALTIX, zaprezentowała innowacyjne technologie dla osób z dysfunkcją wzroku, m.in. tyflografikę – druk wypukły, tyfloareę (oznakowanie przestrzeni) dostarczająca osobom z dysfunkcją wzroku informacji dźwiękowych, wizualnych i dotykowych o otoczeniu.
Firma ALTIX oferuje wiele urządzeń wspomagających osoby niewidome i niedowidzące, m.in.
– step-hear, umożliwia samodzielne poruszanie się po budynku;
– call-hear – system, informujący pracowników danego obiektu, że przed wejściem znajduje się osoba potrzebująca pomocy;
– navi-eye umożliwia odnajdywania miejsc, urządzenie także posiada bazę uczelni, banków, urzędów.
Kolejne udźwiękowione urządzenie plex talk, posiada wiele funkcji np. dyktafon, odtwarzacz plików: audio, tekstowych i DAISY, zaś clear-redaer to przenośne urządzenie skanujące druk i odczytujące jego treść.

Na zakończenie spotkania wystąpił Krzysztof Wostal z Instytutu Edukacji i Rozwoju ALFA PRIM, laureat tegorocznego Lodołamacza na Śląsku w kategorii rynek otwarty i zdobywca trzeciego miejsca w tym konkursie w skali ogólnopolskiej. Firma prowadzi m.in. profesjonalne szkolenia komputerowe, z zakresu alternatywnych metod komunikowania się, rozwoju osobistego, telemarketingu, działalności gospodarczej dla osób z dysfunkcją wzroku, a także szkolenia dla kadry urzędniczej oraz pracowników pierwszego kontaktu. Osoby niewidome jak i widzące mają takie same potrzeby natomiast różnice są w technicznych możliwościach ich realizowania. – Mimo utraty tak ważnego zmysłu jak wzrok, bo 90 proc. informacji do nas nie dociera, można funkcjonować – zapewniał Krzysztof Wostal.

W części artystycznej wystąpiła Iwona Zięba, która współtworzy grupę Mezalians Art oraz zespół gitarowy Cocotier.

* Kopalnia liczy 157 lat, założył ją w 1855 r. hrabia Guido Henckel von Donnersmarck magnat i przemysłowiec. Jest dzisiaj zabytkiem techniki. W kopalni Guido znajduje się najgłębiej usytuowana trasa turystyczna.
Dzięki staraniom i zaangażowaniu dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w 1982 r. na poziomie 170 utworzony został Skansen Górniczy Guido udostępniony do zwiedzania, wpisany następnie do rejestru zabytków. W 2000 r. na fali obniżania za wszelką cenę kosztów w przemyśle węglowym, przystąpiono do demontażu unikatowej, podziemnej kopalni, którą można było zwiedzać. Jednakże zaangażowanie wielu instytucji, przede wszystkim samorządu miejskiego Zabrza, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i osób prywatnych doprowadziło do utworzenia w 2007 r. Zabytkowej Kopalni Guido, jako samodzielnej instytucji kultury Miasta Zabrze i Województwa Śląskiego.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: Jolanta Kołacz

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również