Polaków nie stać na właściwe leczenie cukrzycy

Polaków nie stać na właściwe leczenie cukrzycy

Dla większości Polaków optymalna, nowoczesna terapia cukrzycy jest poza zasięgiem możliwości finansowych. Sytuacja diabetyków wymaga systemowych zmian – wskazywali uczestnicy debaty zorganizowanej 20 lutego przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Podczas konferencji “Leczenie cukrzycy w Polsce 2019: stan rzeczywisty, realne koszty, bariery i szanse” zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków na grupie 733 osób z cukrzycą typu 1 i 2.

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że miesięczne wydatki związane z cukrzycą stanowią ponad 10 proc. ich budżetu domowego. Ponad 62 proc. ankietowanych, w przeszłości z powodów finansowych zrezygnowało z zakupu zalecanego przez lekarza leku, badania lub artykułu medycznego związanego z terapią cukrzycy. Z kolei blisko 80 proc. ankietowanych przyznało, że optymalna, nowoczesna terapia cukrzycy jest poza zasięgiem ich możliwości.

W trakcie debaty z udziałem ekspertów – lekarzy, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i NFZ wskazywano m.in. na edukację społeczeństwa, lepszy dostęp do diagnostyki i opieki specjalistycznej oraz lepszy dostęp do optymalnych nowoczesnych terapii cukrzycy.
– Cukrzyca jest chorobą egalitarną, dotyczy ludzi bardziej i mniej zamożnych, z miast i wsi. Cukrzyca nie wybiera. Jednak znaczny odsetek tej grupy stanowią osoby, których sytuacja życiowa nie pozwala na zakup terapii – mówiła podczas konferencji prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska.

Dodała, że Polska ciągnie się w ogonie państw europejskich pod względem refundacji terapii”. – Dostęp do leczenia cukrzycy powinien być lepszy – podkreśliła Śliwińska.

Kierownik Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Przemysław Witek zwrócił uwagę, że inaczej wygląda sytuacja młodego pacjenta, mieszkańca dużego miasta, a inaczej chorego, który mieszka w mniejszej miejscowości, u którego występują już powikłania cukrzycy.

– Rozwiązania systemowe są ogromnie ważne. Mamy świetnie zorganizowany system opieki nad dziećmi z cukrzycą typu 1. Jednak te dzieci, jak kończą 18. rok życia, zderzają się z problemem poradni diabetologicznych dla dorosłych – wskazał prof. Witek.

Doradca ministra zdrowia dr Radosław Sierpiński podkreślił, że na cukrzycę choruje w Polsce ok. 3 mln pacjentów. – Pandemia cukrzycy, która się dzieje, zaczyna się już w bardzo młodym wieku. Obserwujemy bardzo niepokojące zjawisko. Polacy spożywają 6 kg cukru więcej niż to było jeszcze kilka lat temu. (…) Statystyki pokazują, że w tej chwili ponad 40 proc. dzieci i młodzieży cierpi na otyłość. Musimy podjąć działania profilaktyczne i edukacyjne – powiedział Sierpiński.

Dodał, że cukrzyca jest chorobą, która “zasługuje na model opieki koordynowanej”. – To nie jest jedna choroba. Mamy do czynienia z cukrzycą, nadwagą, chorobami kardiologicznymi. Musimy podejść do tego zadania modelowo – podkreślił.

Zadeklarował, że resort jeszcze w tym roku zaproponuje nowe rozwiązania. – Mamy większy budżet, przed nami ustawa 6 proc., wyraźny wzrost nakładów na zdrowie. Wspomniane przez klinicystów leki, jak i systemy do pomiaru cukru, powinny dla wybranych grup pacjentów być dostępne w refundacji – podkreślił Sierpiński.

Z kolei Iwona Kasprzak z Narodowego Funduszu Zdrowia przyznała, że płatnik publiczny w obecnym budżecie wydaje blisko 20 proc. środków finansowych na schorzenia związane z leczeniem cukrzycy. – To jest 1 mld 500 mln zł. Mamy do czynienia z szeregiem opcji terapeutycznych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat – powiedziała Kasprzak.

– Oczywiście można rozważać wprowadzenie nowych opcji, ale mamy do czynienia z taką sytuacją, że pacjenci ze schorzeniem cukrzycy zaczną konkurować z pacjentami z innymi schorzeniami, np. onkologicznymi. Budżet płatnika jest ograniczony – tłumaczyła Kasprzak.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków informuje, że pacjenci z cukrzycą żyją średnio kilka lat krócej niż osoby niemające tej choroby. Z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia co roku z powodu cukrzycy umiera w Polsce 21,5 tys. osób. Najczęstszymi powikłaniami cukrzycy są schorzenia układu krążenia. Z ich powodu – jak podaje stowarzyszenie – umiera nawet 70 proc. diabetyków. (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. freeimages.com

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również