Polska transplantologia odbudowuje się po pandemii

dr hab. Artur Kamiński

– Polska transplantologia w chwili obecnej, pomimo, że nadal jesteśmy w pandemii, może bardziej ograniczonej przez szczepienia i bardziej przyzwyczailiśmy się do niej, odbudowuje się, to znaczy wraca do stanu sprzed 2020 r. – twierdzi dr hab. Artur Kamiński. Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” był jednym z ekspertów biorących udział w pierwszym spotkaniu okrągłego stołu na temat stanu polskiego systemu opieki transplantologicznej. Obrady zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Dr hab. Artur Kamiński wskazuje, że polska transplantologia wraca do stanu sprzed pandemii. Ekspert przyznaje, że w 2020 r. odnotowano olbrzymi spadek w zakresie wykonywanych transplantacji. Przedstawiciel „Poltransplantu” wskazuje także, że pod koniec roku 2021 udało się dojść do takich wskaźników, jakie były w okresie przed pandemią.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zorganizowała spotkanie, którego celem było podsumowanie obecnej sytuacji, z jaką mierzy się system opieki transplantologicznej i uzyskanie możliwie najszerszej perspektywy oraz zestawienie różnych punktów widzenia na konieczne zmiany w tym obszarze. W obradach zorganizowanych w formule okrągłego stołu udział wziął m.in. dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

– Czy odbudujemy się do skali z 2019, 2018 czy 2017 roku? Pewnie jeszcze nie do końca. Ale o kilka procent, jeżeli nie kilkanaście procent wskaźnik dawstwa, liczby przeszczepianych narządów, będzie wyższy niż w latach poprzednich. Z jednym wyłączeniem, jedynym wyjątkiem – w przypadku przeszczepienia serca zeszły rok był rokiem bardzo rekordowym, ponad 200 przeszczepionych serc. W tym roku myślę, że zostanie przeszczepionych ok. 170 serc, co i tak jest wynikiem bardzo dobrym – powiedział dr hab. Artur Kamiński.

Cała wypowiedź dr. hab. Artura Kamińskiego jest dostępna poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=knMUO0zNong

pr/, fot. mat. pras.

Data publikacji: 15.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również