Pomiar wagi ciała dostępny i bezpłatny dla każdej osoby z niepełnosprawnością w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon!

Z badań przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia tego roku przez Fundację Avalon wynika, że ponad 55 proc. osób z niepełnosprawnościami spotkało się z brakiem przystosowania placówki medycznej. Osoby z niepełnosprawnościami często nie mają dostępu do podstawowych usług medycznych ze względu na brak dostosowania budynków i gabinetów lekarskich, ale także braku przeszkolenia personelu medycznego w zakresie obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami.

Okazuje się też, że z pozoru błaha czynność jak pomiar wagi ciała, niezbędny chociażby do prawidłowego dawkowania leków także pozostaje często poza zasięgiem a osoby z niepełnosprawnościami są ważone w gabinetach weterynaryjnych a nawet w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych! Jest to pozbawione szacunku i przedmiotowe traktowanie osób z niepełnosprawnościami! Organizacja chcąc zapobiegać przejawom dyskryminacji w tym obszarze, wychodzi z nową inicjatywą dla wszystkich OzN. Już od 23 maja 2023 w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon w Warszawie każda osoba z niepełnosprawnością może skorzystać z bezpłatnej usługi pomiaru wagi ciała.

Wiedza na temat masy ciała jest potrzebna, żeby precyzyjnie obliczyć dawkowanie leków. Konieczna jest także do obliczenia wskaźnika BMI i ustalenia odpowiedniej diety. Jest to więc istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i ocenie stanu zdrowia. Niestety dla większości osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach pomiar wagi ciała jest niemożliwy. W placówkach medycznych wag krzesełkowych, najazdowych i łóżkowych wciąż brakuje. Fundacja Avalon wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami dysponuje wagą najazdową, dzięki której bez problemu zważymy każdą osobę poruszającą się na wózku elektrycznym czy aktywnym. Cała procedura jest prosta i szybka. Jeśli pacjent zna masę swojego wózka – pomiaru dokonamy bez przesiadania się, natomiast jeśli takiej wiedzy nie posiada to nie jest problem – wykonamy odpowiedni transfer.

Tekst i fot. Fundacja Avalon

Data publikacji: 30.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również