Ponad 20 osób zakażonych koronawirusem w ośrodku w Czernichowie

U 21 pacjentów ośrodka w Czernichowie na Żywiecczyźnie badanie próbek na obecność koronawirusa przyniosło wynik pozytywny. U 141 osób jest on ujemny. Na 28 pracowników będących obecnie w ośrodku wirusa ma czterech – powiedziała 18 kwietnia dyrektor placówki Adriana Gołuch.

– Czekamy jeszcze na wyniki ok. 20 pacjentów – dodała dyrektor.

Gołuch poinformowała, że osoby z wirusem zostały odizolowane od reszty podopiecznych. – Są w różnym stanie. Wczoraj była karetka i przebadała wszystkich, u który taką potrzebę dostrzegła pielęgniarka. Nikt nie został zabrany do szpitala – wyjaśniła.

Dodała, że czwórka opiekunów medycznych z dodatnim wynikiem na SARS-CoV-2, nie ma objawów choroby. – Oczekują na decyzję, dokąd trafią – czy do izolatorium, czy do domów”- poinformowała Adriana Gołuch.

Dyrektor powiedziała, że w ostatnich dniach w ośrodku zmarły cztery osoby, ale żadna z nich nie miała koronawirusa. Zdementowała w ten sposób pojawiające się w internecie komentarze. – W naszym ośrodku jest ok. 200 pacjentów obłożnie chorych, w tym także objętych opieką paliatywną. Zgony u nas występują; teraz także. Jedna ze zmarłych osób w tym roku obchodziłaby setne urodziny. Trzy pozostałe od dawna ciężko chorowały. Wszystkie cztery osoby miały ujemny wynik na obecność koronawirusa – wyjaśniła.

Koronawirus w Śląskim Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad-Finem” w Czernichowie pojawił się wraz z dwojgiem pracowników, w tym z opiekunem, który miał kontakt m.in. z pacjentami. W placówce przebywają przeważnie osoby starsze, m.in. na oddziale medycyny paliatywnej. 12 kwietnia wieczorem wprowadzono tam kwarantannę. 15 kwietnia rozpoczęto pobieranie wymazów do badań.

W Czernichowie działa zespół Zintegrowanej Służby Ratowniczej, której personel wspólnie z ekipą szpitala powiatowego w Bochni wdrażał procedury walki z koronawirusem na terenie tamtejszego domu pomocy społecznej. – Są na miejscu i koordynują podejmowane działania – powiedziała Adriana Gołuch.

buz/, fot.  pixabay.com

Data publikacji: 18.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również