Porozumienie Rezydentów: ok. tysiąca deklaracji ws. pracy lekarzy do 48 godzin w jednym miejscu

W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy – przekazał 9 września mediom przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.

Organizatorzy protestu „Akcja Zdrowa Praca” – Porozumienie Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – zwrócili się kilka tygodni temu do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo. Ma się to wiązać z wypowiadaniem klauzuli opt-out. Celem akcji, jak wyjaśniają, jest promowanie optymalnych warunków pracy, a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia.

– Akcja jest bezterminowa, bo warunki pracy są uniwersalne. W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy – przekazał Czarnecki.

Pytany, czy to dużo czy mało, Czarnecki stwierdził, że proces się nasila. – Mamy siedem punktów w kraju, w których lekarze zadeklarowali wypowiedzenie klauzuli opt-out. Chodzi także o ograniczenie pracy do jednego etatu, czyli w jednym miejscu pracy – wskazał.

Odnosząc się do kwestii, z jakimi reakcjami, spotykają się działania lekarzy w placówkach Czarnecki powiedział, że różnie to bywa. – Są szpitale, w których wypowiedzenie klauzuli opt-out jest neutralną czynnością, ale zdarzają się również naciski, np. utrudnianie specjalizacji albo zmuszanie do przyjęcia nawet 15 dyżurów w miesiącu – dodał.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało w ubiegłym tygodniu apel do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień. W apelu przypomniano, że zgodnie z art. 96 ustawy o działalności leczniczej oraz dyrektywy unijnej o niektórych aspektach organizacji czasu pracy, podpisanie przez pracownika zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt-out) musi być zawsze wyrazem dobrowolnie wyrażonej woli przez pracownika.

„Pracownik nie może być zmuszany przez pracodawcę, szczególnie przy pomocy mechanizmów o charakterze represyjnym, do podpisania zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin w tygodniu” – podkreślało prezydium Rady. NRL przypominała również, że pracownik ma prawo w każdym czasie wypowiedzieć zgodę na wcześniej przez siebie wyrażoną zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień.

– W ochronie zdrowia prawa pracownicze są nagminne łamane – ocenił tymczasem w Czarnecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany pod koniec sierpnia o protest „Akcja Zdrowa Praca” powiedział dziennikarzom, że prawo do pracy 48 godzin jest prawem każdego pracownika, zastrzegając, że jeżeli ktoś się decyduje na dłuższą pracę, też ma takie prawo. – Koledzy apelują o zdrowy, higieniczny tryb pracy. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie się rozwijała. Będziemy to ściśle monitorowal” – mówił.

Organizatorzy „Akcja Zdrowa Praca” podkreślają, że w Polsce brakuje personelu medycznego. „Mamy w sumie ok. 137 tys. lekarzy. Mediana ich wieku wynosi 58 lat, i aż 50 proc. lekarzy ma powyżej 58 lat. Pracujemy ponadprzeciętnie dużo, łatając niezorganizowany i niewydolny system ochrony zdrowia” – przekonują. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

Data publikacji: 09.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również