Powstał poradnik dla pacjentów

Powstał poradnik dla pacjentów

Na stronie nieformalnej koalicji „Razem dla Zdrowia", w skład której weszli przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Fundacji My Pacjenci można pobrać poradnik dla pacjentów „Jak się skutecznie poruszać w systemie ochrony zdrowia?"

Opracowanie zawiera przydatne informację z wielu obszarów – m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, świadczeń nocnej i świątecznej opieki, szybkiej ścieżki onkologicznej, zasad zapisywania się na listy oczekujących, lecznictwa szpitalnego, leków, leczenia za granicą, praw pacjenta oraz opieki długoterminowej i paliatywnej.

W poradniku znajduje się wiele informacji, które nie dla wszystkich są oczywiste i powszechnie znane, np. wielu pacjentów nie wie, że na żadnym poziomie systemu ochrony zdrowia nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza że pacjenci mogą leczyć się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, specjalisty, przeprowadzać badania u każdego świadczeniodawcy posiadającego umowę z NFZ w całej Polsce.
Skierowanie do szpitala może wystawić każdy lekarz, także praktykujący prywatnie, a
pacjent w stanie zagrożenia życia lub zdrowia nie musi okazywać dokumentów poświadczających prawo do świadczeń. Ma prawo do natychmiastowej pomocy nawet wtedy, gdy system e-WUŚ nie potwierdzi jego prawa.

Poradnik będzie stale aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz propozycji i uwag pacjentów, Ma on także stanowić forum wymiany doświadczeń i dialogu.

sza
Data publikacji: 04.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również