Powstał prototyp wielofunkcyjnego wózka inwalidzkiego

Powstał prototyp wielofunkcyjnego wózka inwalidzkiego

Prototyp wózka inwalidzkiego, który umożliwia m.in. jazdę w pozycji stojącej i pokonywanie np. wysokich krawężników, powstał w Akademickim Związku Motorowym na Uniwersytecie Zielonogórskim. Konstruktorem i wykonawcą jest opiekun związku Zdzisław Wałęga.

Wałęga powiedział PAP, że impulsem do pracy nad tego typu urządzeniem były jego osobiste doświadczenia. Wyjaśnił, że od pewnego czasu zmaga się z ciężką chorobą i jest stałym bywalcem szpitali. Tam zauważył, że osoby poruszające się na zwykłych wózkach inwalidzkich mają kłopoty z pokonywaniem barier architektonicznych.

– Ten wózek nie został zrobiony dla konkretnej osoby. Chciałbym, aby ludzie niepełnosprawni w Polsce zaczęli normalnie funkcjonować i mieli dostęp do nowoczesnych i solidnych urządzeń – powiedział konstruktor. Dodał, że przy budowie prototypu pomagali mu studenci – Mateusz Kozak i Krzysztof Deichsel.

Jak zapewnił Wałęga, wózek jest nowoczesnym urządzeniem o wysokich parametrach technicznych; jest bardzo zwrotny, stabilny i pozwala na komfortowe pokonywanie nierówności, a przy tym gwarantuje użytkownikowi pełne bezpieczeństwo.

– Umożliwia to system niezależnych wahaczy i czterech amortyzatorów tłumiącym drgania powstające podczas jazdy – wyjaśnił konstruktor.

Ergonomiczne siedzisko posiada regulację kąta pochylenia, aby zapewnić optymalną pozycję. Wózek ma funkcję pionizującą, pozwalającą jechać niepełnosprawnemu w pozycji stojącej oraz może pokonywać nierówności o wysokości 15 cm – np. wysokie krawężniki. Urządzenie jest zasilane z dwóch mocnych baterii o pojemności 50 Ah (Ah to amperogodzina, czyli miara pojemności ogniw galwanicznych).

– Takim wózkiem można poruszać się zarówno po mieszkaniu, jak i w otwartym terenie – powiedział Wałęga.

Kolejnym rozwiązaniem rzadko spotykanym w tego typu urządzeniach jest możliwość całkowitego rozłożenia oparcia, co umożliwia przyjęcie pozycji leżącej. Sama obsługa wózka nie powinna nastręczać większych trudności – służy do tego joystick i pilot osadzony na drugim z podłokietników. Do tego wózek jest estetyczny i wykonany z wysokiej klasy materiałów.

Twórca wózka zaznaczył, że przy jego konstrukcji ważną rolę odegrały konsultacje z osobami niepełnosprawnymi, które za pośrednictwem internetowego bloga przekazywały mu uwagi na temat przyjaznych im rozwiązań technicznych oraz oczekiwań.

Koszt budowy prototypu wyniósł ok. 15 tys. zł, jednak – zdaniem twórcy – przy seryjnej produkcji byłby znacznie niższy.

Akademicki Związek Motorowy (AZM) jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na Uniwersytecie Zielonogórskim. Powstał w 2002 roku i zrzesza obecnie 25 członków – przede wszystkim studentów Wydziału Mechanicznego, ale również Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.

Do związku należą pasjonaci motoryzacji i mechaniki, którzy mogą w nim rozwijać swoje zainteresowania. Członkowie AZM wykonali kilka nowatorskich projektów, m.in. zbudowali skuter o napędzie elektrycznym oraz pojazd terenowy typu buggy. Ponadto ich dziełem są modele silników, w swojej pracowni odnawiają także leciwe samochody.

mmd/ agt/ jbr/

Źródło: www.naukawpolscepap.pl

Data publikacji: 30.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również