Poznań: apel do seniorów, aby w niedzielę nie przychodzili na msze święte

Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski zaapelował 11 marca na konferencji prasowej do seniorów, żeby przez dwa tygodnie msze św. oglądali w telewizji. „Nie przychodźcie w niedzielę na msze św.” – podkreślił.

Zastępca prezydenta Poznania Jerzy Solarski przewodzi powołanemu przez prezydenta Poznania Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie miasta.

Na konferencji prasowej zaapelował do seniorów: „Nie przychodźcie w niedzielę na msze św., naprawdę nic się nie stanie, a być może uratuje zdrowie seniorów” – powiedział Jerzy Solarski.

Podkreślił w apelu, żeby seniorzy pozostali w domu przez dwa tygodnie. Starsi ludzie – jak podkreślił Solarski – są najbardziej narażeni na koronawirusa, a szczególnie na powikłania. „Śmiertelność jest największa w grupie 80 plus” – powiedział.

Samotnymi seniorami w Poznaniu zaopiekują się pracownicy Ośrodka Pomocy Rodzinie i Centrum Inicjatyw Senioralnych. Zostanie uruchomiona infolinia do kontaktu; pracownik przyjedzie i zrobi np. zakupy – wyjaśnił z-ca prezydenta.

Solarski zaapelował też do rodziców, żeby dzieci nie gromadziły się w supermarketach. – Jedyny cel, który nam przyświeca to Poznań wolny od koronawirusa – podkreślił Jerzy Solarski.

Obecnie w Poznaniu kwarantannie poddanych jest kilkadziesiąt osób. – Te osoby bezwzględnie powinny pozostać w domu – przekazał z-ca prezydenta.

Miasto od 11 marca na 14 dni zawiesiło zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte zostały także m.in. miejskie instytucje kultury, kina, które podlegają miastu, obiekty sportowe i zoo.

– Wysłaliśmy również informacje do podmiotów prywatnych, gdzie organizują imprezy i są skupiska ludzi, żeby wstrzymano działalność – poinformował Solarski.

10 marca, potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Poznaniu. Osoba zakażona, kobieta z województwa wielkopolskiego, trafiła na oddział zakaźny poznańskiego szpitala miejskiego z objawami poważnego zapalenia płuc. Stan pacjentki jest ciężki.(PAP)

Ewa Bąkowska

Data publikacji: 11.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również