Poznańska aukcja na rzecz budowy Domu Autysty przyniosła 102 tys. zł

Poznańska aukcja na rzecz budowy Domu Autysty przyniosła 102 tys. zł

102 tys. zł uzyskali organizatorzy przeprowadzonej 18 listopada w Poznaniu charytatywnej aukcji na rzecz stworzenia pierwszego w regionie Domu Autysty. Najdrożej, za 10 tys. zł, zostało sprzedane dzieło Wilhelma Sasnala.

Na licytację trafiło ponad 100 prac. Większość z nich została przekazana przez artystów związanych z Poznaniem i z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski poinformował PAP, że w trakcie aukcji 6 tys. zł uzyskano za pracę Doroty Buczkowskiej, za 3,8 tys. zł wylicytowano pracę Honzy Zamojskiego, zaś za 4 tys. zł poszła praca Piotra C. Kowalskiego.

– Ta ostatnia praca, dedykowana ministrowi Szyszce, przedstawia ręczną piłę z szyszkami w miejscu uchwytów. Designerski fotel projektu prof. Marka Owsiana z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu został sprzedany za 2,2 tys. zł – podał Kompowski.

W przedsięwzięciu wzięli udział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak i prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Marek Jakuszewski. Prezydent zapewnił w trakcie aukcji, że inicjatywa Fundacji Dom Autysty może liczyć na wsparcie władz miasta.

Dochód z licytacji trafi na budowę jednego z pierwszych w Polsce i zarazem pierwszego w regionie Domu Autysty. W tym miejscu odbywać się będą zajęcia dzienne dla osób z autyzmem, które zakończyły naukę. Będą tam też organizowane kilkudniowe pobyty w mieszkaniach treningowych, pod opieką terapeutów. Adam Kompowski podał, że jednym z celów takich pobytów jest nauka samodzielności i przyzwyczajanie osób z autyzmem do mieszkania bez rodziców. Chodzi też o danie rodzinom osób niepełnosprawnych możliwości odpoczynku i nabrania sił.

Docelowo placówka ma stać się domem dla jedenastki najstarszych uczniów szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zbigniewa Tylewicza. Rodzice dzieci z tej szkoły założyli Fundację Dom Autysty.

W kwietniu 2017 r. poznańska rada miasta zgodziła się na przekazanie fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki. Teraz fundacja zabiega o dofinansowanie unijne na budowę i równocześnie zbiera środki na wkład własny.

Do tej pory pieniądze pozyskiwano dzięki aukcjom i balom charytatywnym, wydana została także książka z podarowanymi przez pisarzy opowiadaniami kryminalnymi. (PAP)

Rafał Pogrzebny

Data publikacji: 20.11.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również