Premier: program “Za życiem” staje się faktem

Premier: program "Za życiem" staje się faktem

Program wsparcia dla rodzin "Za życiem" staje się faktem - ogłosiła premier Beata Szydło. Poinformowała, że pierwszy projekt ustawy dotyczący programu wsparcia dla kobiet w tzw. trudnej ciąży jest gotowy i w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu.

– To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze – powiedziała premier 28 październikaw nagraniu, zamieszczonym w internecie.
– Daliśmy słowo, że pomożemy tym wszystkim rodzinom, tym wszystkim kobietom, które są w tzw. trudnej ciąży. Państwo musi pomagać, państwo musi wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują – podkreśliła Szydło.

Zapewniła, że przygotowany projekt ustawy to “pierwszy krok” i w najbliższym tygodniu zostanie on skierowany pod obrady rządu. – Potem trafi do parlamentu i jestem przekonana, że zostanie również przyjęty przez pana prezydenta – powiedziała premier.
Kolejnym krokiem – jak wyjaśniła – będzie kompleksowy program rządowy, który ma być ogłoszony do końca roku.

– Państwo musi wspierać rodziny, państwo musi zawsze stać po stronie obywateli, a szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Ten program, program wsparcia, program „Za życiem” jest takim programem. Jestem przekonana i wierzę w to głęboko, że „Za życiem” nie tylko będzie pomagać, ale że wszyscy za życiem staniemy – powiedziała Szydło.

Premier nie podała szczegółów projektu, nie jest on też dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Powstanie programu “Za życiem” premier Szydło zapowiedziała po raz pierwszy na początku października, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiedziała 24 października: – Program „Za życiem” będzie w pierwszej kolejności dotyczył sytuacji, kiedy możemy spodziewać się, że urodzi się dziecko niepełnosprawne. Mowa tu o ciążach trudnych, z powikłaniami. Na pewno system wymaga równego podejścia do problemu niepełnosprawności, bo są także oczekiwania co dalszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, edukacji, rehabilitacji – mówiła Rafalska.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk ocenia, że koszt programu to kilkaset milionów złotych.(PAP)

js/ pz/

Data publikacji: 29.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również