Przebieg nowotworu tarczycy związany z mutacją jednego z genów

Przebieg nowotworu tarczycy związany z mutacją jednego z genów

Agresywny rozwój nowotworu tarczycy jest związany z obecnością wrodzonej zmiany w genie DIRC3 - wykazały badania polskich naukowców. Chorych z wykrytą mutacją będzie można poddać znacznie bardziej radykalnej terapii i monitorowaniu.

„W Polsce nowotwór tarczycy diagnozuje się rocznie u ok. 2,5 tys. osób, częściej kobiet. W 90 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny, a pacjenci żyją dziesiątki lat bez nawrotu choroby. Jednak u około 10 proc. pacjentów choroba przebiega w sposób bardzo agresywny, szybko prowadząc do powstania przerzutów i zgonu. Te osoby należy od początku bardzo intensywnie leczyć, jednak dotąd nie potrafiono ich zidentyfikować. Dzięki badaniom genetycznym teraz będzie to możliwe”- informuje w przesłanym komunikacie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Lekarze i genetycy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu-Centrum Onkologii w Warszawie wykazali, że przebieg choroby jest związany z obecnością wrodzonej zmiany w genie DIRC3. Obecność mutacji w genie pozwala zakwalifikować danego pacjenta do grupy wysokiego ryzyka. Dzięki temu, że mutację można oznaczyć już na etapie planowania terapii, możliwe jest zmodyfikowanie zakresu operacji oraz leczenia uzupełniającego.

– Analiza mutacji w genie DIRC3 pomaga przewidzieć, jakie jest ryzyko ciężkiego przebiegu choroby nowotworowej i związanego z tym zgonu pacjenta. Chorych, u których wykryjemy mutację, można poddać znacznie bardziej radykalnej terapii i monitorowaniu. Z kolei u pacjentów bez mutacji być może możliwe będzie ograniczenie zakresu interwencji terapeutycznej np. usuwanie tylko jednego płata tarczycy, co zapewni im znacznie szybszy powrót do zdrowia i uchroni przed komplikacjami rozległej operacji – wyjaśnia jeden ze współautorów odkrycia prof. Krystian Jażdżewski.

Wyniki badań w marcu opublikowało prestiżowe czasopismo „Clinical Cancer Research””, wydawane przez American Association for Cancer Research. Wśród głównych autorów są stypendyści i laureaci Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: Michał Świerniak, Anna Wójcicka, Wojciech Gierlikowski, Krystian Jażdżewski.

ekr/ mrt/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Data publikacji: 31.03.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również