RARS przekazuje molnupiravir bezpośrednio do placówek POZ

Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia COVID-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która zgłosiła takie zapotrzebowanie – przekazało 25 stycznia PAP biuro komunikacji resortu zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w poniedziałek lub we wtorek molnupiravir trafi również do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). – Już nie tylko w szpitalach hematoonkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania – zapowiedział 24 stycznia w Poznaniu na konferencji prasowej Niedzielski.

Natomiast w ubiegłym tygodniu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku, z czego 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne. Dodał wtedy, że w ministerstwie przygotowywane są rozwiązania, aby mogli go podawać pacjentom także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Biuro komunikacji MZ doprecyzowało, że „placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub inne podmioty leczące pacjentów z grup ciężkiego przebiegu (pacjenci hemato- i onkologiczni, po przeszczepach) mogą zgłaszać zapotrzebowania na lek do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) poprzez System Dystrybucji Szczepionek (SDS)”.

„Molnupiravir jest dostarczany bezpośrednio do placówki, która zgłosiła zapotrzebowanie” – podało biuro.

Molnupiravir, czyli lek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie stosowany jest w Polsce od początku stycznia. To lek doustny, w formie tabletek. Obecnie podawany jest chorym z upośledzoną odpornością. (PAP)

Klaudia Torchała, fot. pexels.com

Data publikacji: 25.01.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również