Rewolucja w leczeniu raka piersi

Trastuzumab derukstekan to pierwsza terapia celowana przeciwko receptorowi HER2, która może wpłynąć na redefinicję standardu leczenia dla ponad połowy pacjentek z rakiem piersi. Zaprezentowane podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) wyniki badania DESTINY-Breast04 poderwały do owacji na stojąco tysiące zebranych ekspertów.

O tym, jak rewolucjonizuje się na naszych oczach podejście do leczenia raka piersi opowiadali eksperci podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej, 21 czerwca w Warszawie.

Wyniki te wykazały unikalną w terapii pacjentek z niską ekspresją receptora HER2 skuteczność leczenia trastuzumabem derukstekanem. Zmniejszył on ryzyko progresji choroby lub zgonu o 50 proc. w porównaniu z chemioterapią u pacjentów z przerzutowym rakiem piersi, z niską ekspresją receptorów HER2.

– W porównaniu z chemioterapią zapewniło to pacjentom aż o 6 miesięcy dłuższe przeżycie. Co więcej, prawie każda chora, bo aż 96 proc. z nich, odpowiedziała na leczenie – powiedziała dr n. med. Joanna Streb, małopolska konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii.

Trastuzumab derukstekan jest koniugatem, czyli połączeniem leku cytostatycznego z przeciwciałem działającym na receptor HER2. Takie połączenie pozwala zablokować receptor HER2 i wprowadzić lek cytostatyczny bezpośrednio do komórki nowotworowej.

– W przypadku trastuzumabu derukstekanu dochodzi dodatkowo aspekt niespotykanie wysokiego wśród wszystkich koniugatów współczynnika leku do przeciwciała, a także równie unikalny >>bystander anti-tumor<< efekt. Sprawia on, że derukstekan potrafi przejść do innych sąsiednich komórek, które wcale nie muszą być HER2+, ale powinny być zniszczone – powiedział prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP.

– Kiedyś rak piersi oznaczał wyrok. Rewolucja, o której dzisiaj mówimy, daje nam odwagę, żeby marzyć o przyszłości. Bardzo mocno liczymy na to, że te wspaniałe wyniki badania i rekomendacje ekspertów zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu kolejnych list refundacyjnych – podsumowała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Warto przypomnieć, że lek trastuzumab derukstekan został wyróżniony przez ekspertów na pierwszym miejscu listy TOP 10 ONKO, na której umieszczone zostały najpilniejsze potrzeby refundacyjne polskiej onkologii na rok 2022.

Relacja z konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=5JDQ1NYbhdk

Info i fot. Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

Data publikacji: 23.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również