Rodzice wcześniaków będą zgłaszani do szczepień jako personel niemedyczny

Rodzice wcześniaków będą zgłaszani do szczepień przeciw COVID-19 jako personel niemedyczny – zapowiedział 7 stycznia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że skierowanie na szczepienie wystawi personel oddziału neonatologicznego, który opiekuje się dzieckiem.

Andrusiewicz pytany podczas konferencji prasowej o szczepienia dla rodziców wcześniaków podkreślił, że „ta procedura została sprecyzowana przez przewodniczącą Rady Rodziny Dorotę Bojemską, ale z uwagi na fakt, że szpitale zwracają się do nas o doprecyzowanie, to takie doprecyzowanie pójdzie do szpitali węzłowych”.

– Jeżeli mamy rodziców wcześniaków, którzy muszą zaopiekować się swoimi małymi dziećmi na oddziałach neonatologicznych, to logiczne, że skierowanie na takie szczepienie wystawi personel oddziału tego szpitala, który opiekuje się dzieckiem i taka osoba będzie mogła być zaszczepiona w tym szpitalu, jeśli prowadzi taką akcję szczepień – przekazał rzecznik resortu zdrowia. – Jeśli nie, to powinna zostać skierowana do najbliższego szpitala, który obsługuje personel tego szpitala – dodał.

Andrusiewicz zaznaczył, że rodzice wcześniaków będą zgłaszani do szczepień przeciw COVID-19 jako personel niemedyczny.

W niedzielę, 3 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień przeciw COVID-19 na etapie zero, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swe dzieci w szpitalach. Apelowała o to w ostatnim czasie Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.(PAP)

Iwona Pałczyńska, fot. freeimages.com

Data publikacji: 07.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również