Rzecznik MZ: udało nam się ograniczyć transmisję poziomą koronawirusa

Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą – powiedział 22 kwietnia rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Nie ma tej bezpośredniej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy – dodał.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zauważył podczas konferencji prasowej, że „poza momentami, w których wykrywane są ogniska zachorowań, to skala wzrostów zachorowań jest mniej więcej stabilna”. – Zazwyczaj mówimy o skali pomiędzy 300 a 400 potwierdzonych przypadków koronawirusa na dobę, chyba, że pojawiają się nowe ogniska, ale to znaczy, że tak naprawdę udało nam się ograniczyć tę transmisję poziomą – wskazał Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że to oznacza, iż „nie ma bezpośredniego dużego zarażania w skupiskach ludzkich, są tylko w tych małych – tj. domach pomocy społecznej lub ośrodkach leczniczo-opiekuńczych”. – Nie ma tej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy, bo w takim przypadku mielibyśmy codzienną skalę wzrostów, która by systematycznie rosła – podkreślił Wojciech Andrusiewicz.

Jego zdaniem, stabilność ilości wzrostów oznacza, że „transmisji w społeczeństwie jako takiej nie mamy dużej i udało się ją pohamować wprowadzonymi obostrzeniami”.

Andrusiewicz poinformował też, że 22 kwietnia odnotowana została największa skala wzrostu wykonanych dziennie testów. – Dzisiaj w ciągu niecałej doby mamy wykonanych ponad 14,2 tys. testów – powiedział.  – Bardzo nas to cieszy – dodał. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk, fot. freepik.com

Data publikacji: 22.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również