SeeYou Mobile zniknęło z rynku

SeeYou Mobile zniknęło z rynku

SeeYou Mobile, jedyny w Polsce wirtualny operator mobilny dla osób niewidomych i słabowidzących zniknęło z rynku.

Operator w listopadzie ubiegłego roku hucznie prezentował pierwszego na świecie smartphone’a obsługiwanego całkowicie głosem.

Humann S.A. stworzył pionierskie rozwiązanie na skalę międzynarodową, dokonujące przełomu w walce z wykluczeniem technologicznym osób niewidomych i słabowidzących. SeeYou to projekt oferujący pierwszy na świecie smartfon w pełni obsługiwany głosowo, sieć komórkową oraz zestaw aplikacji – całość dedykowana tej grupie odbiorców. Te rewolucyjne rozwiązania zwiększą mobilność, poprawią komunikację oraz integrację osób niepełnosprawnych.

Rozwiązania oferowane w ramach projektu SeeYou obejmowały: SeeYou Phone – pierwszy na świecie smartfon w całości obsługiwany głosowo, przystosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, SeeYou Mobile – sieć komórkową uzupełnioną m.in. o usługę osobistego asystenta, SeeYou Platform – system operacyjny, zastosowany w SeeYou Phone, umożliwiający przekształcenie określonych modeli telefonów z systemem Android w urządzenia obsługiwane wyłącznie za pomocą głosu oraz SeeYou Apps – wybrane aplikacje, wchodzące w

skład SeeYou Platform, które pozwalają na udźwiękowienie konkretnych funkcji telefonu.

SeeYou Phone, czyli Samsung Galaxy Nexus został zmodyfikowany w ten sposób, by można nim sterować niemalże tylko za pomocą głosu (pod warunkiem obecności zasięgu mobilnego Internetu).

Projekt od początku nie miał szczęścia. Nie dość, że z przyczyn finansowych został wdrożony bez należytych testów stabilności oraz badań nad rzeczywistym zapotrzebowaniem na takie usługi, to jeszcze został bardzo źle przyjęty przez rzeszę osób niewidomych. Nie trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż w pierwszych prezentacjach SeeYou Phone twórcy położyli nacisk na fakt, iż jest to pierwszy telefon, który może obsłużyć osoba niewidoma i że wcześniej obsługa telefonu, szczególnie dotykowego, stanowiła dla takiego użytkownika ogromną trudność albo nawet była niemożliwa.

Humann zamierzał wprowadzić swoje rozwiązania także na inne rynki, w pierwszej kolejności w Hiszpanii i krajach skandynawskich, a docelowo również w USA. Kolejnym etapem rozwoju SeeYou ma być udostępnienie funkcji, które będą wykraczać daleko poza możliwości obecnie oferowane przez telefony komórkowe. Niestety od jakiegoś już czasu strony internetowe www.seeyou-mobile.com oraz www.humann.pl nie działają.

Ponadto główny inwestor projektu, Fundusz Inwestycyjny Opulentia został postawiony w stan upadłości likwidacyjnej. Stawia to pod ogromnym znakiem zapytania poboczne przedsięwzięcia Funduszu, jeżeli nie przesądza całkowicie losów firm córek, do których niewątpliwie należy start-up Humann S.A. – właściciel SeeYou Mobile.

Info: Tyflopodcast

Data publikacji: 24.05.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również