Sejmik Śląski dofinansował szpitale

Za nami XIX sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni zadecydowali o przekazaniu 62 mln zł na wsparcie szpitali w regionie. Ze względu na okoliczności związane z epidemią koronawirusa radni częściowo obradowali zdalnie.

Sejmik Województwa zadecydował o przeznaczeniu 62 mln zł z budżetu województwa śląskiego na wsparcie służby zdrowia w regionie, przyjmując propozycję Zarządu Województwa. Marszałek Jakub Chełstowski zaproponował przeznaczenie 27 mln zł na ustabilizowanie sytuacji finansowej szpitali, 21 mln zł na niezbędne inwestycje w służbie zdrowia i 12 mln zł na walkę z koronawirusem. Wspomniane działania mają pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa i złagodzeniu skutków epidemii.

– Cieszę się, że radni Sejmiku przychylili się do tych propozycji. Cały czas inwestujemy w służbę zdrowia, w doposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt, który ma pomóc w walce z epidemią. Mam tu na myśli środki unijne, środki pochodzące z budżetu państwa, i te z budżetu województwa śląskiego. Wspomniane środki mają pomóc w ustabilizowaniu sytuacji finansowej szpitali, zrealizować niezbędne inwestycje i pomóc w walce z koronawirusem – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Zmiany w budżecie województwa uwzględniają zwiększenie przychodów o 91,1 mln zł, pochodzących z nadwyżki budżetowej z roku poprzedniego. Wydatki zostały zaplanowane na podobną kwotę.

Radni podjęli ponadto decyzję w kwestii udzielenia pomocy finansowej powiatowi cieszyńskiemu w wysokości 3 mln zł z przeznaczeniem na dofinansowanie inwestycji pn. „Utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie”. Inwestycja obejmuje roboty budowlane i zakup wyposażenia dla oddziałów szpitala. Łączna kwota przekazana na tę inwestycję to 6 mln zł. Pierwsza część w wysokości 3 mln zł została przekazana w 2019 roku.

Info i fot. ŚUM

Data publikacji: 21.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również