Solidarni z chorymi na nadciśnienie płucne

W środę, 5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego. Tego dnia, w geście solidarności z pacjentami cierpiącymi na tą bardzo rzadką i ciężką chorobę w wielu miastach najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na niebiesko. Kraków również włączy się w akcję przez podświetlenie, w godz. 20.15–4.20, na kolor niebieski kładki o. Bernatka oraz estakady tramwajowej Lipska-Wielicka.

Dlaczego kolor niebieski? Ponieważ jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz łatwa męczliwość. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat.

Nadciśnienie płucne może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku (chorują także dzieci), a nieleczone prowadzi do śmierci. Osoby cierpiące na tą chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego jego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

W dniu Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, chcielibyśmy okazać wsparcie i solidarność pacjentom i ich rodzinom – apeluje Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej phapolska.org.

Info: krakow.pl, fot. Jan Graczyński

Data publikacji: 04.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również