Spotkanie „Polaków Zdrowia Portret Własny 2015” – m.in. o prawach pacjentów

Spotkanie "Polaków Zdrowia Portret Własny 2015" - m.in. o prawach pacjentów

Prawa pacjenta, sytuacja szpitali klinicznych, funkcjonowanie pakietu onkologicznego - takie m.in. tematy poruszano podczas spotkania "Polaków Zdrowia Portret Własny 2015", 30 lipca br., w którym uczestniczył m.in. szef resortu zdrowia prof. Marian Zembala.

Spotkanie zorganizowało m.in. Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Urząd Wojewódzki i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Szef resortu zdrowia zapowiedział m.in. więcej środków dla szpitali klinicznych i instytutów, ale – jak zaznaczył – wraz ze wzrostem wymagań wobec nich. Poinformował również, że zespół ekspertów zakończył weryfikację pakietu onkologicznego i w ciągu kilku dni MZ zmodyfikuje go tak, by był na poziomie satysfakcjonującym.

O przyczynach skarg pacjenta mówiła rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska; wskazywała na kolejki, oczekiwanie na udzielenie świadczenia i niedofinansowanie szpitali psychiatrycznych.

Z przedstawionego przez nią raportu wynika, że od początku roku do 30 czerwca do jej biura pacjenci skierowali ponad 37 tys. skarg, głównie za pomocą infolinii – 26,6 tys. Skargi dotyczyły m.in. podstawowej opieki zdrowotnej, długiego oczekiwania na świadczenie.

Rzeczniczka wskazała, że w niektórych placówkach skargi powoduje zła organizacja pracy, np. niezapisywanie pacjentów na wizytę na określoną godzinę. Powoduje to – dodała – kolejki i tłoczenie się pacjentów w bardzo złych warunkach.Za istotne uznała też prowadzenie rozmów, pogadanek z personelem medycznym.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk pytał, czy pretensje pacjentów bardziej wynikają z tzw. czynnika ludzkiego, czy z powodu infrastruktury medycznej. Kozłowska bez wahania odpowiedziała, że ogromną rolę odgrywają relacje międzyludzkie, brak komunikacji. „Czasami inne poprowadzenie rozmowy już przynosi efekty” – zaznaczyła.

Minister zdrowia ocenił podczas spotkania, że w interesie wszystkich jest wysoka jakość, bo to się opłaca. Jego zdaniem normą powinno być, że pacjenta wita oddziałowa, ordynator lub jego zastępca. „To gest, który budzi zaufanie” – zaznaczył.

Zembala poinformował też, że w środę grupa ekspertów, która oceniała funkcjonowanie pakietu onkologicznego, przedstawiła resortowi swoje uwagi. Jak dodał, uznali oni, że stworzenie pakietu było celowe, ale musi on być zmodyfikowany w obszarach należących zarówno do MZ, jak i NFZ. Jak dodał, jeżeli resort uwzględni uwagi ekspertów – a taka jest intencja – pakiet zostanie poprawiony i będzie przez ekspertów mógł być uznany za satysfakcjonujący.

Zdaniem ministra prawdopodobnie 20 proc. spraw związanych z pakietem będzie wymagać zmian ustawowych, ale – jak ocenił – jest to do zrobienia.

Minister mówił też o zapowiadanym już wzroście wyceny świadczeń udzielanych przez instytuty medyczne i szpitale kliniczne. Poinformował, że wraz ze wzrostem środków wzrosną wymagania wobec nich, będzie to m.in. 24-godzinna dostępność do świadczeń zakontraktowanych i izby przyjęć, posiadanie SOR-u, a także klarowny program dydaktyki i program rezydencki.

„To są już bardzo konkretne działania – dostajesz więcej, bo zasługujesz, ale wymagamy od ciebie więcej” – powiedział Zembala.

Podczas spotkania prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk poinformował, że Fundusz pracuje nad określeniem zasad finansowania nadwykonań, w zależności od tego, ile i jakich świadczeń wykonuje placówka, czy np. większość środków z kontraktu przeznacza na jedną procedurę i tym samym selekcjonuje pacjentów, czy też wykonuje wiele procedur i przyjmuje pacjentów o różnych potrzebach.

Na zorganizowanym po spotkaniu briefingu prasowym Zembala podkreślał, że jest najwyższy czas, by wzmocnić finansowo środowisko medycyny akademickiej. „Od 12 lat deklarujemy, że szpitale akademickie, instytuty, szpitale resortowe – które, tak naprawdę, przy szacunku dla całej medycyny, nie tylko zajmują się najtrudniejszymi chorymi (…), są siłą polskiej medycyny, ponieważ kształcą przyszłe kadry lekarskie – były w sytuacji pogarszającej się kondycji finansowej i pomimo działań na przestrzeni ostatnich 12 lat widzimy, że trzeba uruchomić pewne specjalne dodatkowe mechanizmy, istniejące w rozwiniętych krajach, i po te mechanizmy sięgnąć w taki sposób, aby nie deprecjonować innych podmiotów równie ambitnych, ale jednocześnie tym, którzy podejmują się największych wyzwań, pomóc” – powiedział Zembala.

Dopytywany przez dziennikarzy minister nie chciał powiedzieć ani o ile wzrosną środki na szpitale akademickie, ani od kiedy. Jak wyjaśnił, sytuacja tego roku w NFZ jest nieco lepsza, co sprawia, że w sposób bardzo rozważny można uwzględniać nowe potrzeby medyczne, ale jest za wcześnie na podawanie szczegółów i cyfr.

Prezes NFZ powiedział, że w najbliższym miesiącu można się spodziewać kolejnej zmiany w planie finansowym funduszu. Przypomniał, że poprzednia zmiana powodowała, że dodatkowe środki zostały przekazane na podstawową popiekę zdrowotną i monitorowanie liczby wykonywanych w niej zadań. (PAP)

bos/ tnt/ par/
Data publikacji: 30.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również