Standard leczenia bólu na być odpowiedzią na oczekiwania pacjentów

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podpisał w tym tygodniu rozporządzenie dotyczące standardu leczenia bólu w Polsce. ”Ten standard leczenia bólu na być odpowiedzią na oczekiwania pacjentów, którzy niestety przyzwyczajają się do bólu” – dodał.

9 lutego podczas konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu minister zdrowia poinformował, że podpisał w tym tygodniu rozporządzenie o standardzie leczenia bólu.

”Ten standard leczenia bólu na być odpowiedzią przede wszystkim na oczekiwania pacjentów, którzy niestety przyzwyczajają się do bólu. Albo są również karmieni swoistą informacją, że z tym bólem muszą żyć i nie da się z nim coś zrobić. Otóż dzisiejsze przesłanie i przesłanie tego standardu jest takie, że do bólu nie można przyzwyczajać, z bólem trzeba walczyć” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że ból musi być leczony i to prawem pacjenta jest, by system opieki medycznej i lekarze zajęli się problemem, który dotyczy tak naprawdę każdego aspektu życia pacjenta.

„Mam nadzieję, że ten standard stanie się takim ważnym punktem odniesienia dla podstawowej opieki zdrowotnej, bo to tam po raz pierwszy pacjent formułuje swój problem i swoje oczekiwania związane z leczeniem. Ale też muszą istnieć takie specjalistyczne poradnie, które będą swoistą drugą linią wsparcia tych trudniejszych pacjentów, którzy pewne progi bólu przekraczają” – powiedział szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że problem bólu dotyczy w Polsce około 8,5 mln pacjentów, a miejsce ogłoszenia standardu leczenia bólu jest nieprzypadkowe, ponieważ w USK we Wrocławiu działa właśnie taka specjalistyczna poradnia leczenia bólu.

„To jest naprawdę bardzo ważny dzień dla pacjentów. Szczególnie dla tych, którzy boją się mówić o swoim bólu, gdzie lekceważony jest ten problem, który jest zgłaszany. Tego problemu nie można lekceważyć” – podkreślił Niedzielski.

Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dr n.med. Magdalena Kocot-Kępska wyjaśniła, że wprowadzenie standardu leczenia bólu oznacza, że obecnie u każdego pacjenta z tą dolegliwością będzie badane nasilenie bólu, co pozwoli postawić diagnozę i wdrożyć prawidłowe leczenie.

„Oczywiście lekarze podstawowej opieki medyczne zawsze będą ta pierwszą linią, natomiast w obwodzie jest poradnia leczenia bólu, gdzie pacjent powinien być skierowany wtedy, gdy leczenie pierwszego wyboru jest nieskuteczne, albo powoduje objawy niepożądane” – powiedziała prezes.

Podkreśliła, że ból to choroba, której nie widać i pacjenci często boją się o niej mówić lekarzowi. „Boją się może tego lekceważącego czasem podejścia, ale miejmy nadzieję i liczymy na to, że to się zmieni” – dodała.(PAP)

Roman Skiba, fot. pexels.com

Data publikacji: 10.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również