Sterowanie wózkiem za pomocą myśli?

Wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył II nagrodę w europejskim konkursie Intel Challenge, w którym nagradzane są najlepsze pomysły na biznes.

Nagrodzona została aplikacja NeurOn, która umożliwi za pomocą opaski zakładanej na głowę z odpowiednimi czujnikami, będącej rodzajem ecefalografu, m.in. na sterowanie za pomocą myśli wózkiem inwalidzkim lub na obsługę komputera. Wychwytywane proste myśli za pomocą fal mózgowych będą przetwarzane na odpowiednie komunikaty komputera, np. uśmiech – wózek jedzie prosto, mrugnięcie okiem – obrót.

Dodatkowym elementem będą trójwymiarowe okulary, które umożliwią obejrzenie rzeczy, które normalnie nie istnieją, ale są wygenerowane sztucznie przez komputer i osadzone w świecie rzeczywistym. Funkcja ta może być przydatna m.in. dla architektów do wizualizacji trójwymiarowych obiektów. Brzmi nieprawdopodobnie, ale jak zapowiadają autorzy pełna aplikacja ma być gotowa już w połowie przyszłego roku. Obecnie trwają prace nad prototypem, który ma przybliżyć tę skomplikowaną technologię.

Przed naukowcami jeszcze finał światowy konkursu Intel Challenge w listopadzie w USA. Zespół z Politechniki Gdańskiej będzie jednym z dwóch reprezentantów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Kat

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również