Synowie antyszczepionkowców poszli do prawnika, bo chcą się zaszczepić

Dwóch włoskich nastolatków zwróciło się do prawnika z prośbą o to, by pomógł im zaszczepić się przeciwko Covid-19. Potrzebują pomocy prawnej, bo ich rodzice są przeciwnikami szczepionek – podaje wydanie dziennika „Corriere della Sera” z 23 czerwca.

Do adwokata zwrócili się 16-latek i 17-latek; obaj z Toskanii.

– Chcę się zaszczepić, ale mama i tata są temu przeciwni; strasznie się mylą. Dlatego ja ich nie słucham, choć nie jestem pełnoletni – powiedział jeden z nastolatków, cytowany przez gazetę. Wyjaśnił: – Chcę podróżować, tańczyć, uprawiać sport, żyć z uśmiechem i nie bać się wirusa.

17-latek z Florencji podkreślił: – Zaszczepienie się to gest miłości wobec innych. Nie chcę też nikogo zarazić; ani przyjaciół ani krewnych, a tym bardziej rodziców.

Licealista sprawdził, jakie są jego prawa i zwrócił się do adwokata, specjalizującego się w sprawach rodzinnych oraz w kwestiach osób niepełnoletnich.

Z podobną sprawą zwrócił się do prawnika 16-letni syn tzw. antyszczepionkowców z Arezzo pytając o to, jak ominąć zakaz wydany mu przez rodziców i zaszczepić się wbrew ich woli.

– Nie jest to prosta sprawa, bo niestety we Włoszech brakuje instytucji adwokata niepełnoletnich, który tak, jak w innych krajach interweniuje w takich przypadkach po to, by rozstrzygnąć spór dla dobra dzieciaków nie angażując w to władz sądowych – wyjaśnił mecenas Gianni Baldini, prezes stowarzyszenia adwokatów rodzinnych.

Jak dodał, stowarzyszenie to, które ma podpisaną umowę ze szkołami, zwróci się do tych placówek, by porozmawiały z rodzicami uczniów. Adwokat poradził także nastolatkom, by swoją sprawę przedstawili rzecznikowi praw dziecka i pomocy społecznej, by otrzymać następnie orzeczenie sądowe.

Baldini oświadczył: – W naszym porządku sądowym niepełnoletni nie mogą decydować w sprawie swojego zdrowia ani nawet wyznaczyć prawnika.

Obaj nastolatkowie powiedzieli zaś: – Nic nas nie zatrzyma i jeśli będzie to konieczne, napiszemy do prezydenta Republiki. (PAP)

Z Rzymu Sylwia Wysocka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również