Trening z wicemistrzem Polski w triatlonie i inne atrakcje

Maj jest miesiącem  świadomości zespołu Pradera-Williego (PWS), choroby wiecznego głodu, a w piątek, 29 maja przypada Światowy Dzień Świadomości PWS. Zespół Pradera-Williego charakteryzuje się między innymi nieustającym uczuciem braku sytości oraz zaburzeniami zachowania. Ciągły głód prowadzić może nawet do śmierci z przejedzenia, z powodu pęknięcia żołądka.

Fundacja „Potrafię Pomóc” co roku na przełomie maja i czerwca przypomina o tej oraz o innych chorobach rzadkich, między innymi organizując Biegi Świadomości o Chorobach Rzadkich we Wrocławiu, Rzeszowie i w Poznaniu. Biegi, pikniki dla dzieci, koncerty, licytacje gromadziły setki osób.

Była to również okazja do zbierania funduszy na ważny projekt – budowę we Wrocławiu pierwszego w Polsce domu samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego w Kompleksie Potrafię Pomóc. Dom samodzielności to miejsce, w którym dorosłe osoby z zespołem Pradera-Williego będą mogły zamieszkać, kiedy ich rodzice / opiekunowie nie będą już mogli się nimi zajmować. Z powodu choroby osoby z PWS nigdy nie będą samodzielne, a miejsca, które stworzyłoby im odpowiednie warunki opieki w Polsce nie ma. Informacje na temat PWS znaleźć można m.in. tutaj:

https://potrafiepomoc.org.pl/to-nie-jest-bajka/ .

W tym roku, z powodu pandemii, majowe wydarzenia plenerowe nie odbędą się, ale fundacja zaprasza do udziału w akcjach wirtualnych. To między innymi trening pod kierunkiem Jacka Marciniaka – wicemistrza Polski, uczestnika największych imprez triathlonowych w Europie i Mistrzostw Świata oraz ambasadora Fundacji „Potrafię Pomóc”.

W niedzielę, 31 maja, w południe Jacek Marciniak na żywo zaprezentuje prawidłową rozgrzewkę przed biegiem. Trening potrwa około 15 minut, ale będzie to kwadrans, w czasie którego wielu ćwiczących z Jackiem odkryje i poczuje mięśnie, o których istnieniu nie miało pojęcia! Wydarzenie będzie relacjonowane na facebookowym profilu fundacji: https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc .

Żeby wziąć udział w treningu nie trzeba być triathlonistą, ćwiczenia można będzie wykonać w domu!

Kwarantanna wymusiła u większości z nas mniejszą mobilność. Dlatego fundacja zachęca do podjęcia wysiłku sportowego, mając nadzieję, że rozgrzewka w towarzystwie Jacka Marciniaka będzie wstępem do dalszej aktywności! Nagranie z treningu będzie stale dostępne na profilu fundacji, dzięki temu można będzie ćwiczyć także w kolejnych dniach, najlepiej zamieniając następnie przebiegnięte czy przejechane kilometry w „kilometry pomocy”!

Co roku, w czasie biegów świadomości, fundacja miała okazję do zbierania datków na budowę domu samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego. Z powodu pandemii, organizacja biegów stała niemożliwa, tak samo jak bezpośrednia zbiórka.

Jednak wciąż można wirtualnie wspierać  dzieci, młodzież i osoby dorosłe, które walczą z chorobami rzadkimi! Na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/938469939940732/  fundacja zachęca do wpłaty dowolnej „cegiełki” – podziękowania za udział w treningu z triathlonistą. Organizacja zaprasza również, by w przyszłym tygodniu w „kilometry pomocy” zamienić przebiegnięte, przejechane rowerem, rowerkiem stacjonarnym czy przemaszerowane trasy (można je zmierzyć za pomocą popularnych aplikacji).

Jak to działa? Każdy kto może i chce pomóc, zakłada, że kilometr biegu to np. złotówka , a jazdy rowerem – 2 złote i pod koniec przyszłego tygodnia wpłaca odpowiednią sumę za przebytą trasę. Niech świadomość, że wysiłek niesie realną pomoc, dodaje uczestnikom akcji motywacji i sił!

Darowizny wpłacać można:

– poprzez szybki przelew: https://potrafiepomoc.org.pl/tpay/ (cel darowizny – darowizna na budowę Kompleksu Potrafię Pomóc – można wpisać w miejscu na e-mail)

– poprzez tradycyjny przelew; dane do przelewu: Fundacja „Potrafię Pomóc”

ul. Horbaczewskiego 24, 54-130 Wrocław

tytuł przelewu: darowizna na budowę Kompleksu Potrafię Pomóc mBank S.A. nr konta: 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722

Akcję pomocy organizuje także rzeszowski oddział Fundacji „Potrafię Pomóc”, który proponuje udział w charytatywnych licytacjach fantów – darowizny wspierać będą budowę domu samodzielności dla osób z PWS. Żeby wziąć w nich udział, wystarczy dołączyć do grupy na Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/2597625217146786/ .

W sobotę, 30 maja, Rzeszów organizuje wirtualny Bieg Świadomości o PWS. O szczegółach akcji przeczytać można tutaj: https://zrzutka.pl/ckspvp .

Natomiast Poznań zachęca do dzielenia się zdjęciami z elementami stroju w kolorze pomarańczowym, bo pomarańczowy to kolor, który symbolizuje PWS, a także do poszukiwania informacji i opowiadanie o tej chorobie.

https://www.facebook.com/events/4510963868929410/

Osobom z chorobami rzadkimi pomóc można także przekazując 1% podatku, w rozliczeniu podając KRS Fundacji „Potrafię Pomóc”: 0000303590. W tym roku z powodu pandemii termin składania deklaracji podatkowych został wydłużony, więc na pomoc wciąż nie jest za późno!

Zobacz galerię…

pr/, fot. archiwum Fundacji „Potrafię Pomóc”

Data publikacji: 29.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również