Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego dla mam wcześniaków

Liczenie urlopu macierzyńskiego od dnia wyjścia ze szpitala wcześniaka czy noworodka wymagającego hospitalizacji postulują neonatolodzy oraz organizacje rodzicielskie. Jednak, jak podaje Prawo.pl, unijne przepisy mówią o urlopie macierzyńskim „rozpoczynającym się po porodzie”, co można – według serwisu – interpretować jako „w dniu porodu”.

W styczniu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja organizacji rodzicielskich i neonatologów w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków oraz noworodków wymagających po narodzinach hospitalizacji.

Jak informuje serwis Prawo.pl, obecnie niektóre mamy wcześniaków wykorzystują znaczną część przysługującego im urlopu macierzyńskiego, gdy dziecko jest w szpitalu. Ich faktyczny urlop macierzyński, gdy wrócą z dzieckiem do domu, jest więc krótszy od urlopu macierzyńskiego kobiet, które wkrótce po porodzie wyszły z dzieckiem ze szpitala.

Prace nad zmianami legislacyjnymi w tym zakresie rozpoczął też Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej, który na posiedzeniu w dniu 15 stycznia 2024 r. omawiał wstępny projekt ustawy posłów Konfederacji, zakładający wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla matek wcześniaków.

Prawo.pl przypomina, że zarówno petycja, jak i projekt ustawy posłów Konfederacji – w uproszczeniu – zakładają zmianę terminu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego: z dnia porodu, na dzień zakończenia hospitalizacji dziecka przedwcześnie urodzonego oraz wprowadzenie dodatkowego, pełnopłatnego zasiłku opiekuńczego za czas spędzony z dzieckiem w szpitalu po porodzie.

Według dyrektywy UE nie będzie możliwe zastosowanie zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie jego pobytu w szpitalu (ponieważ urlop macierzyński musi rozpocząć się w dniu porodu). Rozwiązaniem zaproponowanym przez MRPiPS będzie więc wydłużenie urlopu macierzyńskiego matkom chorych noworodków.

– Nie ma znaczenia, jaki kształt przybiorą ostatecznie przepisy. Ważne jest, żeby sprawa została załatwiona pomyślnie dla mam wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie, ale wymagających – z różnych przyczyn – hospitalizacji bezpośrednio po urodzeniu i ich urlopy macierzyńskie został ostatecznie wydłużone – stwierdziła Elżbieta Brzozowska, wiceprezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Resort rodziny nie przedstawił jeszcze konkretnych propozycji. Najbliższe spotkanie zespołu roboczego, zaplanowane jest na 15 lutego br. Zapewniono jednak, że – jak podkreślała w swych wypowiedziach publicznych ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – kwestia potrzeb wcześniaków i ich rodziców jest jednym z priorytetów w pracach resortu.

Info: PAP MediaRoom, fot.freepik.com

Data publikacji: 29.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również