Trzy jachty dla młodych żeglarzy z niepełnosprawnością

Trzy jachty Hansa 303, przystosowane do żeglowania dla osób z niepełnosprawnością, trafiły do szczecińskiego Centrum Żeglarskiego. W przyszłym sezonie mają posłużyć młodym ludziom do nauki żeglarstwa i do treningu.

– Zamieniamy wózek na łódkę, przed którą nie ma żadnych barier architektonicznych. Poszerzamy swoje horyzonty, które nie tylko opierają się na tym, że idziemy do szkoły, do domu i do szpitala, ale mamy możliwość uczestniczyć w regatach żeglarskich we wszystkich portach świata – powiedział 11 grudnia neurochirurg dr n. med. Marek Lickendorf. Zaznaczył, że powstająca sekcja żeglarska, której będzie opiekunem, to pierwsze takie przedsięwzięcie w Zachodniopomorskiem.

Idea powołania sekcji żeglarzy z niepełnosprawnościami powstała wśród dzieci, rodziców i lekarzy z Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Dziecięcej szczecińskiego szpitala “Zdroje”.

– To nie będzie tylko sekcja żeglarska. To będzie nowa forma rekonwalescencji intelektualnej i ruchowej dla osób z niepełnosprawnością, do tej pory niedostępna w zamkniętych salach ćwiczeń – zapewnił Lickendorf.

Łódki są bezpieczne i niewywracalne, przystosowane dla osób, które mogą mieć ograniczone możliwości ruchu; możliwe jest żeglowanie samodzielne lub z opiekunem. – Sterujemy łódką za pomocą joysticka, mamy wysoko ustawiony bom, a więc nie ma szans na to, żeby urazić się w głowę, wszystko mamy pod ręką. To jest wspaniała sprawa i da wszystkim dzieciom o każdym typie niepełnosprawności dużą frajdę – tłumaczył neurochirurg.

Jachty mają bardzo ciężki miecz i szerokie siedziska, nie ma w nich konieczności balansowania ciałem. To łódki przystosowane do pływania, gdy wieją niewielkie wiatry.

Sekcja żeglarska dla młodych ludzi z niepełnosprawnościami powstanie we współpracy Centrum Żeglarskiego z Fundacją Anioły lubią Żywioły. Nabór rozpocznie się w przyszłym sezonie żeglarskim. Dwa jachty Hansa 303 zostały zakupione przez miasto, jeden fundacja otrzymała od prywatnego przedsiębiorcy. (PAP)

Elżbieta Bielecka, fot. archiwum NS

Data publikacji: 11.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również