Ukraina zainteresowana współpracą w zakresie rehabilitacji i protezowania

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na spotkaniu z Misją Gospodarczą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie zadeklarowała zainteresowanie współpracą z polskimi firmami medycznymi, szczególnie tymi, które specjalizują się w rehabilitacji i protezowaniu.

– Mamy ogromne potrzeby w rehabilitacji, szkoleniach, badaniach i wymianie naukowej. Widzimy, jak dobrą macie bazę. Widzimy wasze protezy bioniczne i wszystko, czego dokonaliście. Zrobilibyście dobrą przysługę, gdybyście dołączyli do procesów, które u nas trwają – powiedziała wicepremier.

Przedstawiciele ukraińskich ministerstw zapoznali uczestników m.in. z sytuacją w służbie zdrowia w warunkach wojennych oraz opowiedzieli o problemach w rehabilitacji żołnierzy i weteranów oraz cywilnych ofiar wojny.

– Weterani będą stanowili 10 procent naszego społeczeństwa. Budujemy nowe centra rehabilitacji. Istniejące potrzebują rozbudowy i przystosowania do nowych realiów. Polska, która jest nam bliska geograficznie i kulturowo, mogłaby się w to włączyć ze wzajemną korzyścią – mówiła wicepremier Wereszczuk.

Prezes PAIH Andrzej Dycha podkreślił, że konsultacje branży medycznej, farmaceutycznej, rehabilitacji i protezowania to już kolejna Misja Gospodarcza PAIH na Ukrainie od początku inwazji Rosji w lutym 2022 r. W jego ocenie klimat dla polskiego biznesu jest dobry, gdyż „jesteśmy tu traktowani jak przyjaciele”, a Ukraińcy pamiętają jak zachowali się Polacy na początku inwazji.

Podkreślił, że polscy przedsiębiorcy, „są postrzegani jako wiarygodni europejscy partnerzy, którzy lepiej niż nasi konkurenci, na przykład z Niemiec, Francji czy Hiszpanii, rozumieją lokalne uwarunkowania. I myślę, że to nam daje przewagi właśnie nad krajami zachodnioeuropejskimi, które powinniśmy wykorzystywać” – stwierdził prezes PAIH.

Oprac. IKa, fot. pexels.com

Data publikacji: 20.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również