W gdańskim UCK przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono nowatorski zabieg kardiochirurgiczny u pacjentki z niedomykalnością zastawki trójdzielnej serca.

Wioleta Wójcik z Zespołu Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku wyjaśniła w komunikacie prasowym, że niedomykalność zastawki trójdzielnej serca jest wadą powodującą, że krew cofa się z prawego przedsionka do prawej komory.

– W konsekwencji prawy przedsionek jest przeciążony i się powiększa. Głównymi objawami tego schorzenia są ogólne osłabienie organizmu, kołatanie serca, duszność wysiłkowa. W skrajnych przypadkach choremu trudno podejmować jakikolwiek wysiłek. Wada ta najczęściej nie wymaga ingerencji chirurgicznej, jednak w ciężkim jej przebiegu konieczna jest operacja.

Często nie jest ona możliwa z powodu zaawansowanego wieku pacjenta i chorób współistniejących. Tak było w przypadku 76-letniej chorej, u której tradycyjny zabieg operacyjny wiązał się ze zbyt dużym ryzykiem – przekazała.

Pacjentka miała nasilone objawy jego niewydolności serca, nie mogła wykonywać podstawowych czynności życia codziennego.

– Szukaliśmy innych możliwości terapeutycznych niż tradycyjna operacja – wskazał cytowany w komunikacie prof. Marcin Fijałkowski z Kliniki Kardiologii UCK.

Dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii UCK zaznaczył, że jedyną opcją był CroiValve, czyli nowatorski zabieg przeprowadzony dopiero u kilku chorych na świecie.

– Jest to system, który współpracuje z zastawką trójdzielną serca pacjenta. W jej wnętrzu umieszcza się mniejszą biologiczną zastawkę, uszczelniającą strukturę od środka, od zewnątrz jest ona zabezpieczona przez płatki będące elementem pierwotnej zastawki pacjenta. Dodatkowo system mocowany jest poza sercem na stencie umieszczonym w żyle głównej górnej. CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve wprowadza się przezcewnikowo, w niewielki sposób ingerując w strukturę serca – tłumaczył.

W komunikacie przekazano, że aktualnie pacjentka czuje się dobrze i po kilkudniowej hospitalizacji opuściła szpital, a objawy niewydolności serca zostały znacznie zredukowane.

Operacja została przeprowadzona w Klinice Kardiochirurgii UCK, kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. (PAP)

Dariusz Sokolnik, fot. mat. pras.

Data publikacji: 08.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również