W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka rejestratorki “migają”

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka rejestratorki "migają"

Pierwsza grupa pracownic rejestrujących pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zakończyła 15 listopada kurs języka migowego. To drugi - po angielskim - obcy język najczęściej używany przez pacjentów tego uniwersyteckiego szpitala.

Pierwszy stopień kursu zakończył się egzaminem certyfikowanym przez Polski Związek Głuchych (PZG). Wszystkie uczestniczki zajęć zdały egzamin.

Panie opanowały ok. 200 słów i zwrotów. Program dostosowany był do ich pracy i oczekiwań. Rejestratorki są dla pacjentów osobami pierwszego kontaktu, dlatego podczas zajęć kładłam nacisk na przedstawianie się, ustalanie terminów i podstawowe słownictwo medyczne – powiedziała prowadząca zajęcia Klaudia Krupa z PZG. Jeszcze przed zdaniem egzaminu kursantki miały okazję wykorzystać język migowy w pracy.

– Mieliśmy już kontakt z migającymi rodzicami małych pacjentów. Byli zaskoczeni, że potrafimy się z nimi porozumieć. Szybko zyskaliśmy ich uznanie – powiedziała Aleksandra Wdowiarz, jedna z uczestniczek zajęć.

– Osoby niesłyszące doceniają, jeśli ktoś podejmuje wyzwanie i opanuje język migowy. Przekłada się to też na zaufanie do instytucji. W przypadku szpitala może to oznaczać, że będą stałymi pacjentami – podkreśliła Klaudia Krupa.

Kurs pierwszego stopnia języka migowego dla pracowników GCZD trwał miesiąc i został sfinansowany ze środków szpitala. W planach są kolejne zajęcia.
Jak poinformowała pełnomocniczka dyrektora ds. systemu zarządzania jakością Monika Puszer, obecnie GCZDM zapewnia możliwość porozumiewania się z pacjentami w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim oraz migowym.

– Dysponuję wykazem osób z podziałem na poszczególne oddziały czy poradnie specjalistyczne, które posługują się tymi językami obcymi i w przypadku, gdy trafia do nas pacjent obcokrajowiec, osoby te umożliwiają personelowi komunikację. Do rozpoczęcia kursu języka migowego w szpitalu znały go tylko dwie osoby, co okazało się niewystarczające, stąd decyzja o przeszkoleniu większej liczby pracowników – wyjaśniła Monika Puszer.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce; jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. (PAP)

lun/ karo/

Data publikacji: 16.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również