W Krakowie będą szczepienia na meningokoki

W Krakowie został przyjęty program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń meningokokowych typu B, przeznaczony dla dzieci w wieku od drugiego miesiąca do trzeciego roku życia. Szczepienia będą nieodpłatne dla krakowian.

Uchwała w tej sprawie została jednogłośnie przyjęta podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa. Szczepionki przeciw meningokokom znajdują się wśród szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych, ale nie są finansowane z budżetu ministra zdrowia.

Program ten będzie w Krakowie realizowany do 2026 roku. Kwota przeznaczona na ten rok to 200 tys. złotych. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na realizatora tych szczepień. O terminach i miejscach szczepień będziemy informować osobnym komunikatem.

Zakażenia meningokokowe są wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami (Neisseria meningitidis). Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do pięciu lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16-21 lat.

Meningokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. Metodą profilaktyki zakażeń meningokokowych są szczepienia ochronne.

Info: krakow.pl, fot.freepik.com

Data publikacji: 05.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również