W Krakowie otwarto pierwsze w kraju Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej

Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), gdzie robot chirurgiczny będzie asystować przy operacjach dzieci, zostało otwarte 13 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Jest pierwszym w Polsce ośrodkiem dającym małym pacjentom dostęp do tego systemu.

Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota da Vinci rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. Nowoczesny sprzęt ma zagwarantować m.in. mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach.

– Jesteśmy pierwszym i wciąż jedynym szpitalem w Polsce, w którym będą operowane dzieci z wykorzystaniem systemów robotycznych. Jesteśmy również jednym z niewielu szpitali w Europie, gdzie roboty będą przeznaczone tylko dla dzieci. Nie będą one czekały na swoją kolejkę, tylko będą głównym podmiotem działalności szpitalnej – podkreślił dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan, podczas uroczystego otwarcia UCRP.

Profesor podkreślił, że to nie robot będzie operował, lecz zespół specjalistów, którzy przeprowadzą zabieg z wykorzystaniem nowych technologii. Zespół UCRP stworzyło kilkanaście osób, w tym chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy i pielęgniarki. Medycy przeszli szkolenia m.in. w Paryżu i w Arhus, gdzie już wcześniej takie zabiegi były wykonywane.

– Dopiero uzyskanie odpowiednich certyfikatów pozwala nam na wykorzystanie robota do operowania dzieci – zapewnił prof. Chrzan. – Ten system jest bardzo podobny do szkolenia pilotów odrzutowców. Są to symulatory, godziny ćwiczeń na tkankach sztucznych, dopiero potem przejście do właściwych operacji – wytłumaczył.

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 r. władze tych placówek podpisały list intencyjny określający możliwości współpracy. Oprócz prowadzenia zabiegów w asyście robota chirurgicznego centrum będzie prowadzić działalność naukową i zajęcia dla studentów kierunków medycznych. Będą oni mogli wykonać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze.

Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą studentom takie możliwości.

– Dzień po rocznicy otworzenia uniwersytetu – w niedzielę minęło 660 lat – spotykamy się tutaj, żeby pokazać, że uniwersytet żyje nie tylko tradycją i przeszłością, ale właśnie współczesnością i przyszłością – powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oprócz systemu robotycznego da Vinci Xi ma także symulator robota chirurgicznego i trenażer klasycznych technik laparoskopowych. (PAP – Nauka w Polsce)

Julia Kalęba, fot. UCRP w Krakowie

Data publikacji: 13.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również