W Łodzi powstał nowy Dom Dziennego Pobytu

Pokój rehabilitacji, pokój terapii, przestronny pokój dzienny, w którym można odpocząć, obszerna jadalnia wraz z pomieszczeniami kuchenno-magazynowymi, a także kącik komputerowy tworzą nową filię Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Piotrkowskiej 142 prowadzoną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi.

Placówka została przeniesiona z wcześniejszej siedziby przy ul. Piotrkowskiej 121 do zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 (tuż przy OFF Piotrkowska). Filia zajmuje niemal całe I piętro w trzykondygnacyjnym budynku (prawie 330 mkw.). Do swojej dyspozycji posiada także dwa balkony z bezpośrednim widokiem na ul. Piotrkowską oraz taras z widokiem na podwórko. Do placówki prowadzą zarówno schody, jak i winda, a wszystkie pomieszczenia zostały specjalnie dostosowane do osób z niepełnosprawnościami, w tym także takich poruszających się na wózkach inwalidzkich. Filia jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt: rower rehabilitacyjny.

Miejsce dla 20 podopiecznych

Powstała z myślą o pełnoletnich podopiecznych (w wieku od 18 do 35 lat) z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie korzysta z niej 15 osób. Pozostałe pięć miejsc jest wolnych do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami z terenu całej Łodzi. By skorzystać z oferty placówki, wystarczy zatelefonować pod numer: (42) 655 89 05.

– Głównym założeniem Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piotrkowskiej, podobnie jak pozostałych tego typu placówek funkcjonujących na terenie Łodzi, jest wszechstronne wsparcie na rzecz zdrowia i rewalidacji osób z niepełnosprawnościami, czyli przywrócenia sprawności w stopniu, który pozwoli na optymalne ich funkcjonowanie – mówi Dorota Lenk, kierownik I Wydziału Pracy Środowiskowej MOPS w Łodzi. – Codzienna praca opiekuńczo-wychowawcza, jaka jest realizowana przez naszych pracowników, polega na kształtowaniu i usprawnianiu samodzielności podopiecznych, a także na kształtowaniu ich umiejętności współżycia w środowisku oraz ćwiczeniu sprawności manualnej.

Wsparcie pedagogiczne i psychologiczne

Filia przy ul. Piotrkowskiej 142 jest do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-17:00. Korzystające z niej osoby mają zapewnione wsparcie pedagogiczne i psychologiczne oraz całodzienne wyżywienie. Na terenie placówki odbywają się zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne, muzyczne i kulinarne. Dwa razy w tygodniu warsztaty w Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych prowadzi także Stowarzyszenie Kamienica 56.

– Wśród zajęć, które mieliśmy okazję prowadzić do tej pory była m.in. dogoterapia – mówi Iwona Pietrzak, prezes zarządu Stowarzyszenia Kamienica 56. – W planach mamy, kiedy tylko wróci do nas wiosenna aura, hortiterapię, czyli oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną osób za pomocą roślin, a bardziej precyzyjnie – za pomocą prac ogrodniczych. Wykorzystamy do tego taras, którym dysponuje placówka.

W planach są także wspólne wyjścia i wyjazdy integracyjne, m.in. do Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz do Experymentarium.

Koszt rewitalizacji całej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 142 , w tym także powstania Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych, to około 6,2 mln zł.

Zobacz galerię…

Info i fot. lodz.pl

Data publikacji: 05.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również