W szpitalu wojskowym w Bydgoszczy powstał ośrodek małoinwazyjnego leczenia schorzeń kręgosłupa
- 12.03.2025

Ośrodek szkoleniowy małoinwazyjnego leczenia schorzeń kręgosłupa rozpoczął działalność w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. To drugi taki ośrodek w kraju – poinformowało 11 marca kierownictwo lecznicy.
„Dzięki staraniom pracowników Kliniki Neurochirurgii, zdobyciu odpowiednich kwalifikacji i uzyskaniu certyfikatu nasz szpital staje się ośrodkiem, który będzie szkolił kadry w małoinwazyjnych metodach leczenia schorzeń kręgosłupa. Jesteśmy drugim w Polsce ośrodkiem (po Zakopanem), a pierwszym w wojskowej służbie zdrowia, który uzyskał certyfikat i może prowadzić takie szkolenia” – powiedział komendant szpitala płk dr Sławomir Wawrzyniak.
Kierownik Kliniki Neurochirurgii płk dr hab. Jacek Furtak podkreślił, że bólu kręgosłupa doświadcza praktycznie każdy i często pomaga tabletka, ale gdy dolegliwości są bardzo silne, konieczne jest leczenie szpitalne.
„Endoskopia pozwala na ograniczenie inwazyjności zbiegów operacyjnych kręgosłupa. Do niedawna zabiegi powodowały wyłączenie pacjenta z aktywności zawodowej na od kilku miesięcy do roku. W praktyce zastosowanie endoskopii kręgosłupa powoduje, że pacjent w szpitalu leży dwa dni i szybko może wrócić do obowiązków. To naturalny trend do ograniczania kosztów leczenia” – mówił płk dr hab. Furtak.
Płk w st. spocz. prof. dr hab. Marek Harat podkreślił, że endoskopia w medycynie rozwija się od dawna, m.in. w chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii. Zwrócił uwagę, że endoskopia znajduje zastosowanie tam, gdzie są jamy ciała i bezpiecznie można poruszać endoskopem między narządami.
W 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym szczególnie rozwinęła się endoskopia wewnątrzczaszkowa.
„W przypadku kręgosłupa wymagania są inne. Żeby rozwinęła się endoskopia kręgosłupa, potrzeba pewnych doświadczeń w endoskopii czaszkowej. Na podatny grunt tutaj trafiło zainteresowanie i pasja młodego neurochirurga dr. Jakuba Przybyła, który odbył kilkumiesięczny kurs i doskonalił swój warsztat w Niemczech. (…) Obecnie w naszym ośrodku będą szkolić się neurochirurdzy. Ktoś, kto będzie chciał rozpocząć operacje endoskopowe kręgosłupa zgodnie z procedurą bezpieczeństwa wprowadzania nowej metody, powinien przejść szkolenie” – mówił profesor.
Dr Przybył, pod którego kierunkiem powadzone będą szkolenia, podkreślił, że w bydgoskiej klinice metody endoskopowe stosowane są przede wszystkim w leczeniu dyskopatii w odcinku lędźwiowym i stenozy, czyli zwyrodnieniowego zwężenia kanału kręgowego, a trwają przygotowania do leczenia dyskopatii w odcinku szyjnym. W dalszym etapie planowane jest leczenie schorzeń odcinka piersiowego kręgosłupa. (PAP)
rau/ joz/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 12.03.2025 r.
