Warsztaty projektowania uniwersalnego w Krakowie

Na łamach „Naszych Spraw" pisaliśmy już o projekcie Universal Design - Projektowanie Uniwersalne, który ma propagować ideę kształtowania środowiska człowieka w taki sposób, by było ono dostępne dla wszystkich również dla osób z niepełnosprawnościami.

Częścią Universal Design są warsztaty Designing in the Dark organizowane corocznie przez prof. Marca Dujardina i Tomasa Oomsa na uczelni w Gandawie w Belgii, podczas których studenci poznają osoby z dysfunkcją wzroku, ich odczucia, sposób radzenia sobie w codziennym życiu. Sami również mają okazję doświadczyć „bycia niewidomym”, dzięki czemu zaczynają zdawać sobie sprawę z olbrzymiego zadania spoczywającego na projektancie. W przedsięwzięcie włączani są także studenci międzynarodowi przebywający na wymianie w ramach programu LLP Erasmus, co jest niezwykle interesujące z powodu zetknięcia różnych kultur i idei projektowych. W ten sposób udało się stworzyć swoiste laboratorium architektoniczne, gdzie co roku przybywa dziesiątki pomysłów ułatwiających życie ludziom niewidomym.
W tym roku warsztaty odbędą się w dniach od 15 do 22 maja w Krakowie. Patronat honorowy nad warsztatami Designing In the Dark – Kraków 2011 objęli: rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak oraz dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej prof. Dariusz Kozłowski.
Organizacja warsztatów jest okazją do promowania działań uczelni w tym zakresie, ale również miasta. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że spotkania projektantów z różnych krajów zaowocują współpracą i dobrymi pomysłami.
Jotka

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również