Wyróżnienie od RPO dla Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wyróżnił 21 stycznia zespół Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”. Fundacja walczy z wykluczeniem medycznym mieszkańców wsi Makówka (woj. podlaskie).

Fundacja stara się dotrzeć do tych, którzy z powodu biedy, odległości i samotności nie są w stanie skorzystać z opieki paliatywnej oferowanej przez publiczny system opieki zdrowotnej.

– Powiedzmy szczerze, tereny wiejskie są w dużej mierze zapomniane i opuszczone przez nasz system opieki zdrowotnej i społecznej, który niemal wyłącznie koncentruje się na miastach. Tymczasem ponad 90 procent naszego kraju stanowią tereny wiejskie. I to właśnie tu występują największe potrzeby, tu rozgrywają się niejednokrotnie najbardziej przejmujące dramaty, jeśli chodzi o życie w starości, w chorobie, czy w biedzie – powiedział Marcin Wiącek.

Rzecznik dodał, że barierą są odległości, finanse, często samotność. Dlatego działania podejmowane przez fundację na tym obszarze są szczególnie ważne, urastają do rangi symbolu i są inspiracją dla innych.

Obecnie fundacja opiekuje się w warunkach domowych ponad 40 nieuleczalnie chorymi osobami. W przyszłości zakres jej działalności ma jednak ulec istotnemu rozszerzeniu za sprawą wznoszonego w Makówce pod Narwią nowoczesnego hospicjum stacjonarnego. To właśnie na terenie budowanego hospicjum odbyło się uroczyste nadanie odznaki zespołowi fundacji przez RPO.

– Z całych sił powinniśmy wspierać to pionierskie przedsięwzięcie. Będę apelował o to do wszystkich. Jestem bowiem przekonany, że jest to misja, która ma szanse nie tylko poprawić sytuację miejscowej ludności, ale być może również zmienić myślenie o życiu i potrzebach wsi, poruszyć opinię publiczną, spowodować, że priorytety w kierowaniu środków na opiekę zdrowotną, w tym zwłaszcza opiekę hospicyjną, ulegną w naszym kraju zmianie – mówił Marcin Wiącek na placu budowy w Makówce.

Działalność fundacji jest w znacznym stopniu finansowana społecznie – można ją wesprzeć za pośrednictwem jej strony internetowej.

Odznaka Honorowa RPO „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” nadawana jest od 2009 r. za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw człowieka. Otrzymać je mogą zarówno obywatele RP, jak i obcokrajowcy, a także organizacje i instytucje. Do odznaczonych należą m.in. rosyjskie stowarzyszenie Memoriał, Jerzy Owsiak i stowarzyszenie Caritas Polska. Wyróżnienie nadane Fundacji jest pierwszą odznaką RPO wręczoną przez Marcina Wiącka. (PAP)

Jacek Buraczewski, fot. Biuro RPO

Data publikacji: 22.01.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również