Wystartował pilotażowy projekt Planu Eliminacji HCV w Polsce

5 kwietnia zainaugurowany został Pilotaż Planu Eliminacji HCV (ELIMINATE-HCV). Projekt realizowany jest przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, w partnerstwie z firmami AbbVie i Abbott, w ramach Warsaw Health Innovation Hub – platformy współpracy podmiotów gospodarczych, publicznych i naukowych. Pilotaż ma na celu poprawę poziomu wykrywalności zakażeń wirusem HCV oraz wprowadzenie skutecznych rozwiązań organizacyjnych w obszarze diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

„W ramach pilotażu Planu Eliminacji HCV planujemy poddać diagnozie 25000 pacjentów w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), a osoby z wynikiem pozytywnym poinstruować, gdzie mogą podjąć skuteczną terapię prowadzącą do całkowitego wyleczenia. Projekt realizujemy we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu” – podkreślała Małgorzata Bogusz, prezes Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna, która często przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo na zaawansowanym etapie.

„Obecnie około 140 tys. Polaków jest zakażonych HCV, jednak większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Globalna strategia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotycząca wirusowego zapalenia wątroby, zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie WHO, zakłada zmniejszenie liczby nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90 proc. w latach 2016-2030. Osiągnięcie tego celu w Polsce nie będzie możliwe bez wprowadzenia Narodowego Programu Badań Przesiewowych. Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy, to liczba zakażonych osób będzie utrzymywała się praktycznie cały czas na poziomie powyżej 100 tys., nawet w 2060 roku. Wdrożenie ogólnopolskiego programu screeningowego w kierunku HCV, pozwalającego na wczesne wykrycie wirusa i podjęcie leczenia, może praktycznie przyczynić się do wyeliminowania tych zakażeń w polskiej populacji – może nie do roku 2030, ale na przykład do roku 2035” – powiedział prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Skutki zdrowotne zakażenia HCV mogą być niezwykle poważne. Dlatego kluczowe są badania przesiewowe, które umożliwiają zidentyfikowanie zakażenia na wczesnym etapie, kiedy możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta.

„Efektem przewlekłego zakażenia HCV może być marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy (HCC). Jednak jeśli u pacjenta odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie, to dzięki skutecznym lekom możemy je wyleczyć i nie dopuścić do rozwoju tych chorób” – podkreślił prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji WUM, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Pacjenci biorący udział w projekcie będą diagnozowani przy użyciu szybkich testów kasetkowych anty-HCV. Wyniki pilotażu zostaną opracowane i opublikowane w formie raportu, który może stanowić inspirację dla potencjalnej możliwości upowszechnienia przetestowanego rozwiązania w szerszej skali w kraju.

O Instytucie Rozwoju Spraw Społecznych
Instytut Rozwoju Spraw Społecznych to obywatelski think-tank, którego misją jest pogłębiona analiza zjawisk ekonomiczno-społecznych przez pryzmat kwestii zdrowia i opieki zdrowotnej, które mają wpływ na każdą dziedzinę życia i aktywności gospodarczej. Bazując na wieloletnim doświadczeniu współpracujących ekspertów, Instytut animuje debatę publiczną i tworzy nowoczesną płaszczyznę do dyskusji o zdrowiu publicznym, polityce społecznej, polityce zdrowotnej, innowacjach, badaniach i rozwoju, polityce senioralnej i demografii.

O Abbott
Abbott to światowy lider w dziedzinie opieki zdrowotnej, który pomaga ludziom w pełni cieszyć się życiem. Portfolio przełomowych technologii firmy obejmuje całe spektrum opieki zdrowotnej i zawiera innowacyjne rozwiązania i produkty z zakresu diagnostyki, urządzeń medycznych, odżywiania i leków generycznych. 114000 współpracowników firmy służy ludziom w ponad 160 krajach.

O AbbVie
AbbVie to globalna firma biofarmaceutyczna, której misją jest odkrywanie i dostarczanie innowacyjnych leków odpowiadających na współczesne problemy zdrowotne oraz przyszłe wyzwania medyczne. Obecnie firma wspiera polskich pacjentów w kilku kluczowych obszarach terapeutycznych, m.in. wirusologii, immunologii, onkologii, neurologii czy okulistyce.

O Warsaw Health Innovation Hub
Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) to wspólny projekt Agencji Badań Medycznych i wiodących podmiotów z sektora medycyny, farmacji i biotechnologii. WHIH jest unikalną na skalę Europy Środkowej platformą współpracy podmiotów gospodarczych, publicznych i naukowych, w celu wzmocnienia roli Polski jako miejsca tworzenia innowacji medycznych i biotechnologicznych oraz zwiększenia odporności i stabilności systemu ochrony zdrowia.

Info i fot. Instytut Rozwoju Spraw Społecznych

Data publikacji: 08.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również