XVI Piknik Osób Niepełnosprawnych w Podlesicach

XVI Piknik Osób Niepełnosprawnych w Podlesicach

W sobotę 9 czerwca osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami wyruszyły do Podlesic na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na coroczną imprezę integracyjną organizowana przez spółdzielnie mieszkaniowe z województwa śląskiego. Piknik rozpoczął się od losowania specjalnych trójkołowych rowerów dostarczonych przez katowicki oddział PCK.

Uczestnikom zgromadzonym w ośrodku „Gościniec Jurajski”, dopisała piękna, słoneczna pogoda. Pod hasłem „Nie jesteś sam”, zgromadziło się około 500 niepełnosprawnych i osób im towarzyszących z 10 spółdzielni mieszkaniowych województwa śląskiego. Uczestniczyli więc mieszkańcy, a także niepełnosprawni podopieczni  z Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ze Spółdzielni „Nowa” z Jastrzębia-Zdroju SM „Górnik” z Jaworzna, „Silesia” z Katowic, Pszczyńskiej SMj, Chorzowskiej SM, SM  im. I. J. Paderewskiego z Katowic, Górniczej SM „Nasz Dom” z Rudy Śląskiej, SM w Żorach i „Oskard” z Tychów.

Pośród około 60 gości spółdzielczej imprezy dla niepełnosprawnych, obok członków władz Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej, była poseł na Sejm RP obecnej kadencji – Ewa Kołodziej. Niepełnosprawni mogli się spotkać dzięki wieloletniej koalicji spółdzielni mieszkaniowych z województwa śląskiego na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Ten pomysł i ta idea są przede wszystkim zasługą Neli Szlompek – inicjatorki i organizatorki pierwszych pikników, która – niestety – ze względu na stan zdrowia nie była obecna na tym pikniku.

Jedną z głównych atrakcji było losowanie wśród uczestników 7 trzykołowych rowerów i rowerków ufundowanych przez katowicki Oddział PCK. Rowery i rowerki przeznaczone dla niepełnosprawnych wylosowali: Emilia Pawlica, 14 lat z Chorzowskiej SM; Kamila Gołaszewska, 35 lat ze Spółdzielni „Nowa” w Jastrzębiu Zdroju; Klaudia Kozieł, 9 lat, Katowicka SM; Wiktoria Brończyk, 4 lata, SM „Górnik” z Jaworzna; Adam Skorus, 17 lat, Katowicka SM; Krzysztof Duży, 12 lat, Katowicka SM; Krzysztof Fronczalski, 31 lat, Pszczyńska SM.

Niepełnosprawne dzieci ze szkół zaproszonych do uczestnictwa przez KSM radośnie spędziły ten słoneczny dzień. Widać było jak olbrzymią przyjemność sprawiła im ta doroczna, spółdzielcza impreza.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy uczestników (szczególny aplauz wzbudziły wokalne popisy Oskara Pontusa z Górniczej SM „Nasz Dom” z Rudy Śląskiej), wspólne zabawy koordynowane przez animatorkę z Mobilnego Centrum Animacji z Tychów, podczas których można było wygrać liczne nagrody rzeczowe. Były też tańce,hipoterapia (konie do jazdy wierzchem zapewnił Ośrodek Jeździecki „Kasztanka” – Krzysztof Gajewski z Parkoszowic), zajęcia plastyczne, a przede wszystkim nawiązywanie nowych znajomości i spotkania z poznanymi w ubiegłych latach uczestnikami, a także poznawanie przepięknej okolicy na dłuższych i krótszych spacerach.

Zadbano też o miejsca siedzące i stoły pod namiotami i parasolami, co miało szczególne znaczenie w tak upalnym dniu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się motocykle „Hondy” policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Zawierciu, przed którymi ustawiała się kolejka chętnych do obejrzenia.

Uczestnikom pikniku jak zawsze zapewniono solidny posiłek: na początek śniadanie, a później kiełbasę z grilla i napoje chłodzące oraz w formie prezentu piknikowe koszulki i kapelusze oraz okolicznościowe upominki w postaci koca polarowego i letniej torby.

Impreza miała na celu integrację środowiska osób niepełnosprawnych poprzez wspólną zabawę, dlatego też nie zabrakło tańca, zabaw z chustą animacyjną, baniek mydlanych i wielu innych atrakcji. Dobra zabawa, sprzyjająca aura oraz piękna sceneria Jury Krakowsko-Częstochowskiej sprawiły, iż ciężko było się pożegnać i wrócić do domu.

Ewa Maj, fot. Antoni Domański

Zobacz galerię…

Data publikacji: 13.06.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również