Żyć z autyzmem

W Więckowicach w gminie Zabierzów, pod Krakowem funkcjonuje i rozwija się Farma Życia - ośrodek pobytu stałego, pracy, terapii i rehabilitacji oraz rekreacji dla dorosłych osób z autyzmem. Jest to całkowicie nowatorski w Polsce projekt wzorowany na rozwiązaniach zachodnioeuropejskich. Zyskał patronat Pata Matthewsa, przewodniczącego Światowej Organizacji Autyzmu, a jednocześnie twórcy wzorcowej Dunfirth Farm w Irlandii.

Podkrakowską Farmę Życia prowadzi Fundacja Wspólnota Nadziei, która powstała w 1998 r. Dysponuje ona siedmiohekatorową parcelą, ogrodzoną żywopłotem, na której prowadzone jest gospodarstwo obejmujące sad, jagodnik, warzywnik, łąki, pastwiska i teren rekreacyjny. W 2008 roku uzyskało certyfikat gospodarstwa ekologicznego.

„Nasze Sprawy” towarzyszą Farmie Życia niemal od początku jej działalności. Wielokrotnie gościliśmy w Więckowicach, zdając relacje z kolejnych etapów jej rozwoju.
Przypominamy, że celem jest wybudowanie, na wydzielonym obszarze, 5 domów dla 30 mieszkańców, budynków Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowego i inwentarskiego i utworzenie na Farmie miejsc pracy i rehabilitacji dla ponad 100 osób z autyzmem.
W roku 2005 powstał pierwszy dom z mieszkaniami, pomieszczeniami biurowymi, salką rehabilitacyjną, gabinetem medycznym, pracowniami, pralnią, prasowalnią i częścią magazynową.

10 września 2011 r. odbyła się uroczystość otwarcia drugiego domu na Farmie Życia w Więckowicach. Zamieszka w nim 7 dorosłych osób z autyzmem. Każda z nich będzie dysponować własną sypialnią i łazienką. Duży pokój dzienny i jadalnia są wspólne. Wszyscy będą oczywiście otoczeni całodobową opieką asystentów wspierających.
Cisza, spokój tego miejsca, życie według powtarzalnego rytmu natury, określającej także rytm dnia i sezonu w wiejskiej scenerii, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu, mają ogromne walory terapeutyczne.

Podstawową formą aktywności mieszkańców domu – również dojeżdżających na zajęcia z Krakowa – będzie nadal prowadzenie i rozwijanie własnego gospodarstwa ekologicznego.

Z okazji otwarcia drugiego domu 9 września br. odbył się koncert charytatywny na „Scenie w Kamieniołomie” przy kościele św. Józefa w Krakowie-Podgórzu z udziałem grupy muzycznej „Prasłowianki” i Kasi Cygan. Następnego dnia w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach mszę świętą w intencji Farmy Życia odprawił Jego Eminencja ksiądz kardynał Franciszek Macharski.

Gości przywitał prof. Karol Musioł, przewodniczący Rady Fundacji Wspólnota Nadziei, zapraszając na spotkanie z pracodawcami – uczestnikami projektu dotyczącego zatrudnienia osób z autyzmem – i na wspólną zabawę na pikniku rodzinnym „Dzień Farmera”.

Piknik był jak zwykle świetnie zorganizowany, dopisali goście z Polski i zagranicy, rodziny, przyjaciele i oczywiście pogoda. A Fundacja dopisuje do swojej historii niebagatelny rekord – drugi dom wybudowano i oddano do użytku w jeden rok.

Pomogły instytucje i ludzie, a przede wszystkim dofinansowanie z Unii Europejskiej, budżet państwa, PFRON i wkład własny Fundacji. Całkowity koszt budowy wyniósł ponad 3,2 mln zł.
W planach – obok wybudowania następnych domów – jest także utworzenie spółdzielni socjalnej zatrudniającej osoby z autyzmem.

Farma Życia rozwija się imponująco. To zasługa jej mieszkańców i wszystkich ludzi pracujących na ich rzecz w Fundacji Wspólnota Nadziei, jej przyjaciół, współpracowników i sympatyków. Pewnie niebawem Alina Perzanowska, prezes Fundacji zaprosi znów szacownych gości i wiernych przyjaciół na kolejne znaczące wydarzenie dotyczące życia mieszkańców tego niezwykłego miejsca.

Szczerze popierając tę unikatową inicjatywę przesyłamy słowa uznania i podziwu.

Zobacz galerię…

Tara
fot. Wspólnota Nadziei

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również