Zakaz odwiedzin pacjentów w szpitalach nie ma podstawy prawnej

Od 28 kwietnia obowiązują nowe rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających w szpitalach: na oddziałach medycyny paliatywnej i w hospicjach stacjonarnych oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

W świetle obowiązującej ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta w szczególnych przypadkach takich jak: wystąpienia zagrożenia epidemicznego, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów czy też możliwości organizacyjne podmiotu, mogą zostać te prawa ograniczone. Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że nie można całkowicie pozbawić pacjenta możliwości prawa do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.

Uniemożliwianie przez podmioty lecznicze odbywania odwiedzin pacjentów w nich przebywających może zostać potraktowane jako naruszenie zbiorowych praw pacjenta zagrożone możliwością nałożenia przez rzecznika praw pacjenta kary w wysokości do 500 tys. zł.

tuk/, fot. pexels.com

Data publikacji: 20.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również