Zapowiedź powrotu do ryczałtowego finansowania pediatrii

Minister Zdrowia Adam Niedzielski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak na konferencji prasowej , która odbyła się 20 maja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie informowali o sposobach finansowania szpitali pediatrycznych.

Prezes NFZ zapowiedział, że trzeba będzie wrócić do finansowania ryczałtowego gwarantującego dostęp podstawowy, a jednocześnie znaleźć mechanizmy dodatkowego finansowania szpitali.

Minister zdrowia poinformował, że w ub. r. przekazano ponad miliard złotych na nadwykonania w pediatrii, z czego 700 mln z funduszu medycznego.

Natomiast w ramach konkursów Ministerstwo Zdrowia na pediatrię przeznaczyło 2 mld zł. W tym roku zgłoszeń konkursowych jest więcej i planowane jest zwiększenie tej kwoty do 4 mld.

Jak wskazał prezes NFZ Filip Nowak, w zeszłym roku zmieniły się mechanizmy finansowania świadczeń pediatrycznych, ale tak, jak każde nowe rozwiązanie, wymaga ono analizy, na ile sprawdziło się i na ile jest korzystne dla wszystkich świadczeniodawców.

W tym celu został 1 kwietnia powołany zespół, któremu przewodniczy prezes NFZ. Planowany jest powrót do finansowania ryczałtowego gwarantującego dostęp podstawowy, ale także trzeba znaleźć mechanizmy dodatkowego wspierania i finansowania szpitali wysokospecjalistycznych i utrzymania płynności finansowej najlepszych placówek, czyli należy opracować mechanizmy szybszego płacenia za nadwykonania.

Jednocześnie, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu dostępności do świadczeń na poziomie podstawowym, czyli w szpitalach powiatowych.

Zespół swoje propozycje ma przedstawić ministrowi zdrowia do 20 czerwca br.

kat/, fot. archiwum NS

Data publikacji: 20.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również