Zazdrość i humory sprzyjają demencji

Zazdrość i humory sprzyjają demencji

Zestresowane, nerwowe, zazdrosne i przygnębione kobiety w średnim wieku mogą być bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera - informuje pismo „Neurology", wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Wnioski te płyną z trwającej blisko 40 lat analizy prowadzonej przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu. W badaniach wzięło udział 800 kobiet, których średnia wieku wynosiła 46 lat. Panie przechodziły testy psychologiczne oraz testy na pamięć i koncentrację. W czasie trwania obserwacji demencja rozwinęła się u 19 proc. kobiet.

Uczestniczki wypełniały także kwestionariusze, w których pytano m.in. o to czy i jak często doświadczyły stresu, który trwał ponad miesiąc (związanego z pracą, zdrowiem czy sytuacją rodzinną).

Okazało się, że panie, które doświadczyły długotrwałego stresu i osiągnęły najwyższe wyniki w testach na neurotyczność (którą cechuje lęk, przygnębienie, poczucie winy, napięcie, chwiejność emocjonalna, zazdrość i niska samoocena) były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji.

„Większość badań nad chorobą Alzheimera koncentrowała się na takich czynnikach jak funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, urazy głowy czy predyspozycje genetyczne. Osobowość może jednak wpływać na ryzyko demencji, gdyż determinuje nasze zachowania, styl życia oraz reakcję na stres” – podkreśla autorka analizy dr Lena Johannsson. (PAP)

koc/ krf/

Data publikacji: 04.10.2014 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również