Zmarł założyciel wspólnoty Arka – Kanadyjczyk Jean Vanier

Zmarł założyciel wspólnoty Arka - Kanadyjczyk Jean Vanier

7 maja br. w wieku 90 lat zmarł Jean Vanier, filozof, pisarz, przyjaciel osób niepełnosprawnych, i jak o nim napisano, jeden z najbardziej znanych współczesnych świadków Chrystusa. Założyciel ruchów "L'Arche" (Arka) oraz "Wiara i Światło".

W 1964 roku kierowany wewnętrznym powołaniem Jean Vanier wycofał się z życia naukowego i pod Paryżem założył wspólnotę „L’Arche”. Życie we wspólnocie opierało się na zasadzie partnerstwa i przyjaźni. Jak mówił osoby z niepełnosprawnością intelektualną cechuje nieograniczone zaufanie, wierność w przyjaźni i bezinteresowność, jak również bardzo głębokie wyczucie sfery sacrum.
W tych wartościach widział szansę dla współczesnego zagubionego świata. Uważał, że nawet kościół nie uświadamia sobie w pełni znaczenia ludzi ubogich i upośledzonych we wspólnocie.
Odbierając w 1997 r. nagrodę z rąk Jana Pawła II, powiedział m.in. „Nawet w Kościele (…), zbyt często uważa się je za niewarte uwagi, traktowane jedynie jako obiekty miłosiernej dobroczynności. Wiele osób zajmujących się nimi nie dostrzega, jakim błogosławieństwem i zaszczytem jest dzielenie z upośledzonymi swego życia”.

Jean Vanier dzielił je przez 52 lata. Proponował zmianę myślenia o osobach z niepełnosprawnością intelektualną a odbierając w 2015 r. prestiżową Nagrodę Temletona powiedział podczas uroczystości, „że ta wspaniała nagroda jest wyrazem uznania piękna i wartości osób niepełnosprawnych umysłowo. One ze swej strony mogą pomóc wielu tak zwanym «normalnym» ludziom, uwięzionym przez nasze kultury zorientowane na zdobycie władzy, zwycięstwo oraz sukces indywidualny, w odkryciu, co to znaczy być człowiekiem” .

Obecnie istnieje 154 wspólnot „L’Arche” w 38 państwach. W Polsce działają cztery wspólnoty: w Śledziejowicach k. Krakowa, w Poznaniu, we Wrocławiu i w Warszawie.

Jean Vanier w 1971 r. był także współzałożycielem międzynarodowego ruchu świeckiego związanego z Kościołem katolickim, zrzeszającego obecnie ludzi różnych wyznań i religii, o nazwie Wiara i Światło, która aktualnie skupia 1450 wspólnot w 85 krajach, w Polsce jest ich ok. 150.

Ruchy „L’Arche” oraz „Wiara i Światło” założone w ramach kościoła katolickiego dziś zrzeszają ludzi różnych wyznań i religii. Pokazują w ten sposób, że osoby z upośledzeniem umysłowym mogą odegrać istotną rolę w budowaniu jedności międzywyznaniowej i jedności między religiami.

kat

Data publikacji: 09.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również