Znowu w Biegu. Czas na pierwsze kroki

Znowu w Biegu. Czas na pierwsze kroki

W Krakowie działa już Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. To pierwsza w Polsce placówka zapewniająca kompleksową pomoc osobom po amputacjach. Do jej uruchomienia doszło z inicjatywy Fundacji Poland Business Run.

7 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Stanowi ono odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu i po amputacjach. Placówka znajduje się przy ulicy Odrzańskiej 13, a jej uruchomienie było zapowiadane na łamach „Naszych Spraw” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/14447-od-dnia-beneficjenta-do-centrum-rehabilitacji.html).

− Z utęsknieniem czekaliśmy na ten dzień. Marzyliśmy o miejscu, w którym w sposób holistyczny można zaopiekować się naszymi beneficjentami. Proponujemy coś dla ciała, ale też dla ducha. Jesteśmy pierwszym miejscem w Polsce, które pomaga w ten sposób osobom po amputacjach. To nasze drugie dziecko, pierwszym jest Business Run, dzięki któremu pozyskujemy środki − powiedziała „NS” Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Z przygotowanego właśnie raportu wynika, że w 2018 r. zebrano ponad 1,73 mln zł na pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową. Dzięki tej sumie wsparcie uzyskało kolejnych 84 beneficjentów. Ponad 603 tys. zł przeznaczono na protezy kończyn i ich komponenty. Przeszło 132 tys. zł wyniosła wartość zakupionego sprzętu medycznego. Blisko 281 tys. zł spożytkowano na 2810 godzin rehabilitacji, a 250 tys. zł na stworzenie Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu.

Wspólny wysiłek

− Chcę podkreślić, że to jest ogniwo w łańcuchu różnych działań, które chcemy konsekwentnie podejmować dla osób niepełnosprawnych – powiedział podczas otwarcia Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
Oprócz miasta, dużą rolę w powstaniu Centrum odegrali sponsorzy. Grupa Buma przekazała nieodpłatnie dwa odrębne pomieszczenia w stanie deweloperskim. Agnieszka Pleti odebrała klucze do nich rok temu. Partnerzy Fundacji zagwarantowali m.in. materiały wykończeniowe.

Na początku 2018 r. przeprowadzono zbiórkę środków na zakup sprzętu. Dzięki akcji crowdfundingowej na PolakPotrafi.pl pozyskano 57,3 tys. zł, czyli o 300 zł więcej niż zakładano. Obecnie Centrum wyposażone jest m.in. platformę dynamograficzną Gamma do analizy równowagi i chodu. Do dyspozycji są też tory, schody oraz bieżnia do nauki chodzenia.

− Starałem się dobrać sprzęt, o jakim sam bym marzył, na którym chciałbym stawiać się na nogi. Ja nie miałem w przeszłości takich możliwości w Polsce, wtedy nie było takiego miejsca. Sam jestem po amputacji, prawie 30 lat. Dlatego te urządzenia są moim marzeniem i wiem, że one spełnią oczekiwania wszystkich osób po amputacji – poinformował Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta.

Wyjątkowa oferta

Centrum funkcjonuje w lokalach o powierzchni 100 i 60 m kw. W większym z nich główną część stanowi sala rehabilitacyjna. W mniejszym działają gabinety, w których można uzyskać wsparcie fizjoterapeuty, ortopedy, diabetologa, dietetyka, podologa czy psychotraumatologa.

− Wyjątkowość tego miejsca zaczyna się realizować. Pomoc jest nie tylko związana z fizjoterapią i urządzeniami, ale też z wspomożeniem psychicznym, psychologicznym, jak również ukierunkowaniem na nowej drodze. To wszystko robi się po to, żeby ludzie po amputacjach nadal mogli spełniać swoje role w życiu codziennym, rodzinnym i zawodowym − podkreślił Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Fundacja PBR spodziewa się beneficjentów z różnych stron Polski. Bazę dla przyjezdnych stanowi Karcher Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Tam w części hotelowej mają zagwarantowane zakwaterowanie. Ponadto, przy alei Focha mogą przekonać się do aktywności sportowej jako kontynuacji rehabilitacji.

Pierwsze turnusy

Otwarcie Znowu w Biegu zostało poprzedzone testami. Beneficjenci Fundacji PBR wzięli udział w tygodniowym turnusie rehabilitacyjnym.
− Trochę „potestowaliśmy” naszych podopiecznych na tych krótkich obozach. Już wiemy, że indywidualnie dobrany, uszyty na miarę trening jest naszym celem głównym. I wiemy, że nawet najlepsza proteza sama nie pójdzie. Musimy w to włożyć pot, determinację, krew i cierpienie na tej sali, ale wtedy sukces będzie pełen – powiedziała Agnieszka Wnuk, fizjoterapeuta.

Przed Bożym Narodzeniem 14 beneficjentów skorzysta z tygodniowych turnusów. Dodać należy, że całkowicie nieodpłatnie. 10 stycznia 2019 r. odbędzie się Otwarty Dzień Centrum Rehabilitacji. Krakowianie będą mieli okazję bliżej poznać nowe miejsce i zaznajomić się z jego ofertą. Fundacja zamierza przygotować osobny program dla seniorów. Obejmie on m.in. konsultacje w gabinetach lekarskich, a także zajęcia typu joga dla kręgosłupa czy ćwiczenia rozciągające pod okiem fachowców. Plany zakładają też ofertę dla dzieci.

− Od pierwszych beneficjentów pojawiły się sugestie, żeby turnusy trwały dłużej. Przeanalizujemy to z naszymi specjalistami. Praca jest niezwykle intensywna, dotyczy sfery fizycznej i psychicznej. Połączenie tych elementów powoduje, że w ciągu tygodnia wyjeżdżają stąd zupełnie inni ludzie – opisała Agnieszka Pleti.
Zwróciła uwagę na nowoczesny sprzęt. Beneficjenci czują się jak w grze komputerowej, przechodzą różne poziomy trudności. Rehabilitacja, choć trudna i żmudna, nie musi być nudna. To jest niezwykłe i ułatwia drogę, aby znowu być w biegu.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 12.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również