Żyjący z HIV pomogą nowo zdiagnozowanym pacjentom w ramach projektu „Buddy Polska”

Wolontariusze żyjący z HIV będą wspierać osoby, z nowo zdiagnozowanym zakażeniem w ramach projektu „Buddy Polska”, który zainicjował Społeczny Komitet ds. AIDS – poinformowali PAP organizatorzy programu.

„Buddy Polska” jest finansowany z grantu przekazanego w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences Poland. Konkurs jest przeznaczony dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV / AIDS.

Z danych statystycznych wynika, że codziennie 3-4 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV.

– Diagnoza HIV to bardzo stresogenna sytuacja. Nie każdy ma po niej dostęp do profesjonalnej pomocy np. psychologa. Zresztą, często sami profesjonaliści świadczący usługi pomocowe mają wiele wątpliwości dotyczących diagnozy HIV czy przebiegu procesu leczenia. Osoby te skupiają się pewnie częściej na kryzysie sytuacyjnym, w jakim znalazła się nowo zdiagnozowana osoba. Niekiedy łatwiej porozmawiać … z kumplem – tłumaczy w koordynator projektu „Buddy Polska” w Społecznym Komitecie ds. AIDS Michał Muskała, cytowany w informacji prasowej.

W programie takimi kumplami (w j. ang. buddy to kumpel) będą specjalnie przeszkoleni wolontariusze żyjący z HIV i od co najmniej dwóch lat wiedzący o swoim zakażeniu. – Wysłuchają, wesprą, pomogą poradzić sobie z nową sytuacją. Wolontariusze mogą podzielić się swoim doświadczeniem, bezpłatnie i w pełnej dyskrecji. Z projektem ruszamy w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu – dodaje Muskała.

Każda osoba z diagnozą HIV zgłaszająca się do programu będzie mogła kontaktować się z przeszkolonym wolontariuszem przez trzy miesiące.

– Każde działanie informacyjne na temat terapii i życia z wirusem jest bardzo cenne. Szczególnie istotne są programy, które angażują samych seropozytywnych, ponieważ najlepiej pokazują, że osoba żyjąca z HIV może być aktywnym człowiekiem, który prowadzi normalne życie i jeszcze pomaga innym. Taki właśnie jest projekt Społecznego Komitetu ds. AIDS – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Partnerami programu są: prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, PZH – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz Gilead Sciences.

Według oficjalnych danych epidemiologicznych podawanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP – PZH) od początku epidemii (1985 r.) do końca 2019 r. wirusem HIV zakażonych zostało w Polsce ponad 25 tys. osób. Leczeniem antyretrowirusowym objętych zostało w tym czasie 12382 pacjentów, w tym 97 dzieci. (PAP)

jjj/ ekr/

Data publikacji: 16.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również