3. edycja XVI. Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych za nami

W dniach 27-29 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa.

Żeglarze ścigali się na sasankach. Pogoda była zmienna. W piątek, który był dniem treningowym pogoda była znakomita. Było słonecznie i był wiatr dzięki czemu przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia.

W sobotę było pochmurnie, ale był wiatr około 2 B i regaty rozpoczęto wcześnie po śniadaniu. Niestety w czasie rozgrywania drugiego wyścigu pojawiła się najpierw mżawka, a po 20 minutach zaczął padać deszcz. W tej sytuacji nie rozegrano planowanego trzeciego wyścigu. Oba pierwsze wyścigi wygrał Jacek Niżygorocki.

Po południu nastąpiła zmiana pogody. Był wiatr 3 B i momentami było słonecznie. Dzięki temu do kolacji rozegrano 3 wyścigi. Trzeci wyścig wygrał ponownie Jacek Niżygorocki, ale dwa wcześniejsze miał słabsze. Najrówniej żeglował Rafał Szklarz (drugie, trzecie i pierwsze miejsce) i po sobotnich wyścigach zajmował drugie miejsce za Niżygorockim.

W niedzielę ponownie było pochmurnie, momentami była lekka mżawka, ale nie padało i rozegrano ostatnie trzy wyścigi. Szósty i siódmy wyścig wygrał Feliks Basłyk i dzięki temu zajął drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Nagrody wręczał Jan Gotto, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, który był również sędzią głównym regat.

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorzy zaprosili zawodników na IV Edycję XVI Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana w dniach 4-6 października 2019 r.